Çin ve Fransa'dan işbirliği vurgusu

2018-01-10 10:27:20

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine, 8 Ocak'tan itibaren, Çin'e resmi ziyarete başladı. Macron, Çin Komünist Partisi 19. Genel Kongresi'nin ardından Çin'e gelen ilk AB  ülkesi devlet başkanı niteliğinde. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 9 Ocak'ta Macron ile resmi görüşme yaptı. İki lider, eskiye dayanan dostluğu sürdürerek, Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklığının istikrarlı ve uzun vadeli şekilde geliştirilmesini ilerleteceklerini açıkladılar.

 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Macron'un göreve başladığı Mayıs 2017'den bu yana geçen süre içinde iki lider arasındaki temasları hatırlattı. Xi Jinping şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlık görevine başlamanızdan bu yana geçen süre içinde, sizinle G-20 Hamburg zirvesinde ilk kez görüşme gerçekleştirdim ve görüşmemiz verimli geçti. Daha sonra iki kez de telefon görüşmesi yaptık, ikili ilişkilerle bölgesel ve küresel konularda yoğun temasları sürdürdük. Son ziyaretinizin iki ülke arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğinin pekiştirilmesine güç katacağına, böylece Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklığının ilerletilmesinde yeni sayfa açacağına inanıyorum.”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni dönemde Çin-Fransa ikili ilişkilerinin daha hızlı ve etkin şekilde ilerletilmesi için iki taraf arasındaki daha yoğun ve aktif temaslara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Xi, iki tarafın birbirlerinin temel çıkarlarına saygı göstermeleri, anlaşmazlıklara rasyonel şekilde yaklaşmaları, böylece ikili ilişkilerin her zaman doğru yönde ilerletilmesini sağlamaları çağrısı yaptı.

İki tarafın nükleer enerji, uzaycılık ve sivil havacılık alanlarında geleneksel işbirliğini korumalarının önemine değinen Xi, yeni işbirliği noktalarını artırmaları, tarım, yiyecek, sağlık ve kentsel kesimde sürdürülebilir gelişme, yeşil imalat, finansman gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmaları, dijital ekonomi, yapay zekâ ve ileri imalat alanlarında birbirlerini tamamlamaları çağrısı yaptı. Xi ayrıca, Kuşak ve Yol işbirliğinin yoğunlaştırılması ve Avrasya kıtasında ortak kalkınmanın oluşturulması yönündeki beklentilerini ortaya koydu.  

Emmanuel Macron Çin'i ilk kez ziyaret etti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise görüşmede 2018 yılındaki ilk ziyaretinin Çin'de olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.  Macron bu konuda şunları kaydetti:

“Çin ziyareti, bu yılda benim ilk ziyaretim. Aynı zamanda ilk Asya ziyaretim. ÇKP 19. Genel Kongresi'nin ardından Çin'e ziyaret yapan ilk AB ülkesi devlet başkanı oldum. Bu gelişme, bir yandan, Çin ve Fransa arasındaki dostluğunun tarihe dayandığını gösterdi, öbür yandan da Çin ile ikili ilişkilerin iki ülke için taşıdığı hayati önemin bir göstergesi. Bu vesileyle iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde yeni sayfa açma arzumu belirtmek istiyorum.”

Macron görüşmede, Kuşak ve Yol inşası kapsamında Çin ve Fransa arasındaki işbirliğine büyük önem verdiklerine işaret ederek, bunun son derece büyük stratejik önem taşıdığını söyledi. Macron, bu ziyaret vesilesiyle üst düzey temaslarını daha da yoğunlaştırmayı, uzaycılık, sivil havacılık, nükleer enerji gibi alanlarda bağlantılarını güçlendirmeyi, eğitim ve kültür etkileşimini pekiştirmeyi temenni ettiklerini ifade etti.

Macron, Çin ile AB işbirliğinin pekiştirilmesine güç katmaya hazır olduklarını kaydetti. Görüşmenin ardından Macron ve Xi Jinping huzurunda Çin ve Fransa arasında çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı. Xi Jinping burada yaptığı konuşmada, Fransa ile insanoğlu ortak kader topluluğunun oluşturulmasına dinamizm katacaklarını kaydetti. Xi şunları kaydetti:

“Görüşmede ikimizde, günümüz dünyasında önceden eşine rastlanamaz karmaşık ve derin değişimlerin yaşandığı kanatine vardık. Ancak, ülkelerin birbirlerine bağımlılığı artarken, barış ve gelişme başlıca küresel eğilim oldu. Tabii, dünyadaki belirsizlik unsurları da çoğaldı. İnsanoğlunun önünde çok sayıda ortak meydan okuma var. Çin ve Fransa, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve sorumlu büyük devletler olarak, dostluğu sürdürerek, yeni başlangıçta ikili ilişkilere yeni katkı sağlamalı, böylece iki ülkenin halklarına yarar getirmeliler.”  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor