Çin Ulusal Bilim ve Teknik Ödülleri sahiplerini buldu

2018-01-09 14:54:33 CRI

Çin Ulusal Bilim ve Teknik Ödülleri sahiplerini buldu

2017 yılı Çin Ulusal Bilim ve Teknik Ödülleri dün düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Barut uzmanı Wang Zeshan ve virolog Hou Yunde, bilimsel ve teknolojik inovasyona seçkin katkılarından dolayı Çin'in en yüksek bilim ödülüne layık görüldüler.

Wang ve Hou, ödüllerini bizzat Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'den aldı. Xi, düzenlenen törende ödül sahiplerine sertifikalarını sundu ve tebriklerini ifade etti. Ödül kazanan 80 yaşın üstündeki iki bilim insanından biri “Çin'in Barut Kralı” ünvanını elde eden Çin Mühendislik Akademisi'nden Wang Zeshan. Barut ve patlayıcı maddeler alanında araştırma yapan Wang, Çin barut sektörünü dünyanın ileri seviyesine çıkardı.

Çin Mühendislik Akademisi'nden diğer akademisyen Hou Yunde ise Çin'de viroloji, çağdaş genetik mükendislik ilacı endüstrisi ile çağın salgın hastalıklarıyla mücadele sisteminin başlıca kurucularından biri olarak kabul ediliyor. Çin'de şu an uygulanan yeni veya aniden ortaya çıkan salgın hastalıkların kapsamlı şekilde önlenmesi ve kontrol alınması sistemi de Hou'nun liderliğiyle kuruldu.

2017 yılı Çin Ulusal Bilim ve Teknik Ödülleri'ne layık görülen projelere 35 doğa bilim ödülü, 66 ulusal teknolojik icat ödülü, 170 ulusal bilimsel teknoloji gelişme ödülü dağıtıldı. “Pirinç üretimi ve kalitesiyle ilgili moleküler yapı ve pirinç çeşidinin tasarlanması” ve “düşük karbon salınımlı kömür yakan donanımlarla ilgili kritik teknolojilerin Ar-Ge ve uygulaması ” gibi birçok yeni bilimsel ve teknolojik başarılar ödüllere layık görüldü. Öte yandan Çin uyruklu ABD'li teorik fizikçi Zhang Shoucheng ve Çin uyruklu İsveçli meteoroloji uzmanı Chen Deliang dahil 7 yabancı bilim insanı Çin Halk Cumhuriyeti'nin uluslararası bilimsel ve teknolojik işbirliği ödüllerine layık görüldü.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakanı Li Keqiang, ÇKP Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi adına törende yaptığı konuşmada, Çin'de bilimsel ve teknolojik inovasyona dayalı kalkınma stratejisinin derinliğe inen bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı: (ses fonu2)

“Ülkenin bilim ve teknolojilerle güçlendirilmesi için, temel bilimsel araştırmaların çoğaltılması, Ar-Ge yatırımlarının çeşitlendirilmesi, temel ve uygulamalı bilimlerin bütünleştirilmesinin hızlandırılması ve inovasyon kabiliyetinin artırılması gerekiyor. Ekonomik gelişmelerin kalitesi ve verimliliğinin artırılması ve kritik teknolojilerin geliştirilmesine hız verilmesi gerekiyor. Halkın refahını artırmak amacıyla büyük hastalıkların önlenmesi ve kontrolünde daha fazla bilimsel ve teknolojik araştırma yapılması, halkın yaşamını iyileştirmek için gıda güvenliğinin ve kirliliğin önlenmesinde daha büyük çabaların harcanması gerekiyor. Bilimsel ve teknolojik inovasyonla ekonominin entegrasyonunun güçlendirilmesi, yeni teknoloji, yeni endüstri ve işletmelerin gelişiminin hızlandırılması gerekiyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor