Li'nin Kamboçya ziyareti Lancang-Mekong işbirliğini canlandıracak

2018-01-05 11:17:37 CRI

Li'nin Kamboçya ziyareti Lancang-Mekong işbirliğini canlandıracak

Li Keqiang, 10-11 Ocak günlerinde Kamboçya'ya resmî bir ziyaret yapacak ve başkent Phnom Penh'te düzenlenecek Lancang-Mekong Nehri İşbirliği Liderler Toplantısı'na katılacak.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Xuanyou, dün basına yaptığı açıklamada, Başbakan Li'nin ziyaretinin Lancang-Mekong işbirliği ve Çin-Kamboçya ilişkileri için büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Kong, 2014'te başlatılan Lancang-Mekong işbirliğinin sürekli geliştiğini, imzalanan anlaşmaların düzenli olarak hayata geçirildiğini söyledi.

Bu yılki toplantıda, bölgede barış ve sürdürülebilir kalkınma konularına odaklanılacak.

Li, Çin'in inisiyatif ve tedbirlerini açıklayacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong, liderlerin toplantıda söz konusu ortaklıkta sağlanan ilerlemeyi ele alacakları ve Lancang-Mekong işbirliğinin geleceğini planlayacakları bilgisini verdi.

Kong, Başbakan Li'nin toplantıda Çin'in işbirliğini derinleştirecek ve bu mekanizmaya dinamizm katacak inisiyatif ve tedbirlerini de duyuracağını belirtti.

Kong, toplantının amacını şu sözlerle değerlendirdi:

"Lancang-Mekong işbirliğinde kaydedilen ilerlemeler gözden geçirilerek deneyimler özetlenecek. Önümüzdeki aşamaya dair gelişme planları belirlenecek. Özellikle su kaynakları, endüstriyel kapasite, tarım, eğitim ve sağlık alanlarındaki işbirliği çağrıları ve somut tedbirler açıklanacak. Lancang-Mekong somut işbirliği derinleştirilerek bölgedeki halklara daha fazla yarar sağlanacak ve mekanizmanın gelişmesine güç katılacak."

Çin-ASEAN işbirliğinin önemli parçası

Liderler toplantısının ardından, mekanizmanın beş yıllık eylem planı ve ikinci grup işbirliği projelerinin listesi dâhil olmak üzere bir dizi belge yayımlanması bekleniyor.

Dışa açılma ve kapsayıcılık ilkelerini izleyen Lancang-Mekong işbirliği mekanizmasının diğer bölgesel alt mekanizmalarla birbirini tamamlayarak ilerlediğini söyleyen Kong Xuanyou, Lancang-Mekong Nehri İşbirliği Liderler Toplantısı mekanizması hakkında şunları söyledi:

"Lancang-Mekong işbirliği, Çin ile ASEAN işbirliğinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Son liderler toplantısının, bu mekanizmanın kapsamlı ve hızlı gelişmesini ilerleteceğine, ASEAN topluluğunun inşasına destek vereceğine, Çin-ASEAN işbirliğine ve bölgesel bütünleşme sürecine güç katacağına inanıyoruz."

"Ülkeler arası ilişkiler için model"

Bu yıl, Çin ile Kamboçya arasındaki ilişkilerin 60. yıldönümü.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong, Başbakan Li'nin ziyaretinin iki ülkenin geleneksel dostluğunu pekiştireceğini ve ikili kapsamlı stratejik işbirliğini ilerleteceğini ifade etti.

Kong, "Çin-Kamboçya ilişkileri, ülkeler arasındaki ilişkiler için bir model hâline geldi" ifadesini kullandı.

Kong, Li Keqiang'ın ziyaretinin gündemi hakkında ise şu bilgileri verdi:

"Li Keqiang, Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni ve Başbakan Hun Sen ile de ikili görüşmeler gerçekleştirecek. İki taraf, hem ikili ilişkiler hem de uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde fikir teatisinde bulunacak. Görüşmelerde, Çin-Kamboçya ilişkilerinin gelişmesinin yol haritası da çizilecek.Taraflar arasında başta altyapı, bilim, tarım ve turizm olmak üzere birçok alanda işbirliği belgelerine imza atılması bekleniyor."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor