Çin'de iş ortamının iyileştirilmesi için çabalar sürüyor

2018-01-04 11:51:17 CRI

Çin Devlet Konseyi'nin dün düzenlenen toplantısında, piyasayı ve toplumsal yaratıcılığı canlandırmak için iş ortamını düzeltmeyi hedefleyen bazı ayarlamalar gündeme geldi.

Toplantıya başkanlık eden Çin Başbakanı Li Keqiang, piyasaya girişleri kontrol etmek için genel bir negatif listenin kapsamlı şekilde uygulanmasını istedi.
Başbakan Li, iş ortamının düzeltilmesinin, verimliliğin ve rekabet gücünün artmasına yardımcı olacağını vurguladı. Li, iş ortamının, modern bir ekonomi geliştirmenin ve yüksek kaliteli kalkınma sağlamanın temelini teşkil ettiğini belirtti.

Başbakan Li, “İdarenin düzene sokulması, denetimlere uyulması ve daha iyi hizmet sağlanması için daha fazla çaba gösterilmeli. Uluslararası düzeyde rekabet gücüne sahip bir iş ortamında yerli ve yabancı işletmeler eşit muamele görmeli, piyasadaki unsurlar ile toplumsal yaratıcılık canlandırılmalı" dedi.

Bürokratik işlemler azaltılıyor

2017'de Dünya Bankası tarafından yayımlanan bir rapora göre, İş Yapma Kolaylığı listesinde Çin 78. sıraya yükseldi. Çin, 2013 yılında bu listenin 96. sırasındaydı.

Çin hükümeti, bürokratik işlemleri azaltmayı, vergileri düşürmeyi ve işletme giderlerini kısmayı hedefliyor.

Devlet Konseyi toplantısında, işletme ve hizmet ücretlerinin yanı sıra, derneklere veya ticaret odalarına ödenen aidatların kısılması veya tamamen iptali için daha fazla çaba gösterilmesinde karar kılındı. Ayrıca, gümrük maliyetlerinin düşürülmesi de toplantıda gündeme geldi.

Hükümet, ayrıca idari inceleme prosedürlerini kolaylaştıracak, iş kurma, vergi ödeme, inşaat izni, su, elektrik ve gaz hizmetleri ile taşınmazların kaydı için başvuru sürecini hızlandıracak. Bunun yanında, elektrik fiyatlarının düşürülmesine de öncelik verilecek.

İş ortamının değerlendirilmesi için bir mekanizma oluşturulacak ve ülke genelinde yaygınlaştırılacak. İnşaat izinlerinin ve sınır ötesi ticaret başvurularının kolaylaştırılması için de sektör odaklı özel tedbirler alınacak.

Li: Yapılacak daha çok şey var

Yapılacak daha çok şey olduğunu söyleyen Başbakan Li Keqiang, “Müteşebbisler, piyasa unsurları ve kamunun iş yapabilmesini kolaylaştırmada gözle görülür ilerlemeler sağlanması için daha kolaylaştırıcı ve etkin bir iş ortamı geliştirmeliyiz” diye konuştu.

Hükümet, hâlihazırda bürokratik işlemlerin azaltılması ve iş ortamının geliştirilmesi için bir dizi tedbir almış durumda. Ayrıca, idari onay sürecinde aracılık işlemleri ile birçok kalemdeki yeterlilik ve belge şartları da azaltıldı.

Çin, yatırım ve piyasa ortamını geliştirmeyi, dışa açılmayı genişletmeyi istiyor. Maliyetleri düşürmek, istikrarlı, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir iş ortamı oluşturmak da bu hedefleri destekler nitelikte unsurlar.

Devlet Konseyi'nin söz konusu toplantısında, bilimsel sistemde reformun derinleştirilmesi ve temel bilimsel araştırmaların geliştirilmesi de ele alındı.

Hükümet, bilimsel araştırmalar üzerindeki uluslararası işbirliğini ilerletmeyi ve bilimsel projelere yabancı bilim insanlarının katılımını da desteklemeyi planlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor