Xi'nin yeni yıl konuşması büyük yankı uyandırdı

2018-01-02 11:45:08 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin'in kalkınmasında kazanılan başarıları özetlediği, yeni yıla dair başlıca hedefleri aktardığı yeni yıl konuşması yurt dışında da büyük ilgi gördü.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasında en çok dikkat çeken noktalardan biri halkın refahına yapılan vurguydu. Xi, “Halkımızın refahı, partinin ve hükümetin en büyük siyasi başarısıdır. Kadrolarımız halkın yaşam durumunu merkeze koymalı, daha iyi bir yaşam sürdürmeleri için onlara yardımcı olmalı.” ifadesini kullandı.

“ÇKP, halkın taleplerine öncelik veriyor”

Endonezya'da faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Asya İnovasyon Araştırmaları Merkezi'nin başkanı Bambang Suryono, Xi'nin yeni yıl konuşmasında yer alan halkın yaşamına ilişkin mesajların çok önemli olduğunun altını çizdi.

Çin'in kalkınma sürecinde “her şeyden önce halk” ilkesine bağlı kalındığını, kalkınmanın nihai hedefinin “halka yarar” olduğunu belirten Suryono, Çin Komünist Partisi'nin daima halkın taleplerine öncelik verdiğini belirtti.

Vietnam Ho Chi Minh Kenti Vietnam-Çin Dostluk Derneği İcra Komitesi Üyesi Nguyen Thien Chi de Xi Jinping'in konuşmasında eğitim, istihdam, sağlık ve çevre koruma sorunlarının üzerinde durulmasının, ÇKP'nin vatandaşları doğrudan ilgilendiren konuları dikkate aldığını gösterdiğini dile getirdi.

“Yoksulluğun kaldırılması yolunda sağlam adımlar atıldı”

ABD'de yayımlanan EIR (Executive Intelligence Review) dergisi uzmanlarından William Jones, yoksulluğu azaltmanın, Çin'in 2017'deki en büyük başarılarından biri olduğunu söyledi.

Yoksulluğun ortadan kaldırılmasının insanlık için en büyük sınamalardan biri olarak görüldüğünü kaydeden William Jones, bu hayalin Çin'de gerçeğe dönüşmekte olduğunu, bunun tüm dünyada da iyimserliğe yol açtığını dile getirdi.

Mısır'da yayımlanan Pyramid Daily gazetesi muhabiri Sami Elkamhavi de Çin'in ekonomik verilerinde olumlu göstergeler bulunduğunu, yoksulluğun ortadan kaldırılması yolunda sağlam adımlar atıldığını vurguladı.

Xi Jinping'in konuşmasında, Çinli liderlerin çalışma tarzında makro stratejiler ile ayrıntıların kaynaştığının açıkça görülebildiğini belirten Londra merkezli 48 Group Club'ın başkan yardımcısı Keith Bennett, yoksulluğun giderilmesinin sadece Çin için değil, tüm insanoğlu için önemli olduğuna dikkat çekti.

Çin'in “sorumlu ülke” rolü vurgulandı

Xi Jinping'in yeni yıl konuşmasında Çin'in sorumlu bir büyük ülke olma rolünü sürdüreceğinin de altı çizildi.

Xi, Çin'in BM'nin konumu ve rolünün sürdürülmesi için kararlılıkla çalışacağını, uluslararası yükümlülük ve sorumluluklarını yerine getireceğini ifade etti.

Hindistan Jawaharlal Nehru Üniversitesi Çin ve Güneydoğu Asya Araştırmaları Merkezi'nden Profesör B. R. Deepak, Xi'nin konuşmasında Çin'in insanoğlu için ortak kader topluluğunun inşasını ilerleteceğine vurgu yapıldığını, bunun Çin'in dünya barışını ve istikrarını korumanın yanı sıra, bölgesel ve küresel ekonomik büyümeye katkı sağlamaya çalıştığını gösterdiğini belirtti.

İsviçre Dış Muhabirler Derneği Başkanı Jean Muthie de Cumhurbaşkanı Xi'nin Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesini ilerletme çabalarına devam ederek küresel kalkınmaya katkı sağlayacaklarını belirttiğini, bunun tüm dünyanın, özellikle de gelişmekte olan ülkelerin ortak kalkınma ümidini yükselttiğini dile getirdi.

Filipinler Ateneo de Manila Üniversitesi Çin Sorunu Uzmanı Lucio Pitlo ise Çin'in ortaya koyduğu insanoğlu için ortak kader topluluğunu birlikte inşa etme planını “kapsayıcı ve dışa açık bir çağrı” olarak niteledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl konuşmasının, Çin ulusunun güvenini ve cesaretini gösterdiğine dikkat çeken Malezya Sinoloji Kültür Merkezi Başkanı Goh Hin San, yeni başarılara imza atılacak 2018 yılının, Çin ulusunun kalkınmasının ve Çin Rüyası'nın gerçekleştirileceği önemli bir yıl olacağına inandığını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor