Xi Jinping: Çin'e özgü büyük ülke diplomasisi ilerletilmeli

2017-12-29 11:31:43 CRI

2017 Yurt Dışında Çalışan Diplomatlar Çalışma Toplantısı, geçtiğimiz günlerde Beijing'de yapıldı. Çin Komünist Parti Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, Büyük Halk Salonu'nda düzenlenen toplantıda, farklı ülkelerde görev yapan diplomatları kabul ederek önemli bir konuşma yaptı.

Xi, diplomatlar ve elçilik çalışanlarından ÇKP'nin 19 Ulusal Kongresi'nin kararlarını ve yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesini özümseyip, günümüzdeki uluslararası gelişmeleri doğru bir şekilde algılayarak, Çin'e özgü büyük ülke diplomasisini ilerletmelerini istedi.

Çin diplomasisi, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nden itibaren ÇKP liderliğinde; devletin egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla koruyarak, diplomatik ilişkileri geliştirerek ve küresel yönetişime katılarak "Kuşak ve Yol" inşasını ilerletme amacını taşıyor. Bu da Çin'in kalkınmasına elverişli bir dış ortamı sağlıyor.

Çin'e özgü sosyalizmde yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, diplomatik çalışmaların da buna göre uygulanması ve 19. Ulusal Kongre kararlarının özümsenerek, günümüzdeki uluslararası durumun da doğru bir şekilde algılanması gerektiğini söyledi:

" Tüm dünyaya bakıldığında, büyük bir değişimle karşı karşıya bulunuyoruz. İçinde bulunduğumuz bu yeni yüzyılda, pek çok yeni ülke ve de piyasa hızla gelişiyor. Farklı etnik gruplardan oluşan halk, ÇKP'nin liderliğinde, Çin'e özgü sosyalist yolu ve dışa açılmayı kararlılıkla izleyerek, hem göz alıcı başarılar kazandı hem ciddi gelişme potansiyeli sergiledi."

Xi, diplomatik görevle yurt dışında çalışan herkesin 19. Ulusal Kongresi kararlarını ve yeni dönemde Çin'in sosyalizm anlayışını ayrıntılarıyla özümseyerek, Çin'e özgü büyük ülke diplomasisini geliştirmesi gerektiğini vurguladı: 

"Ülkü ve inancın pekiştirilmesi, parti, ülke ve halka sadakat… Diplomatik görev yapan herkes; düşünce, siyaset ve eylemde ÇKP Merkez Komitesi'yle eş güdümü korumalı, merkez komitenin otoritesini kararlılıkla savunmalı ve merkez komitenin hazırladığı diplomatik politikaları kararlılıkla uygulamalı. Diplomatlar, ülkenin çıkarı ve itibarını savunarak, halka hizmet verme ilkesinde ısrar etmelidirler."

ÇKP'nin Çin halkına mutluluk sağlarken, tüm insanlığa da katkı sağlamayı hedeflediğini ifade eden Xi Jinping, ÇKP'nin yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelere bakarak yeni tip uluslararası ilişkiler kurması ve insanlığın kader ortaklığının kurulmasını hızlandırması gerektiğini ifade etti.

"Diplomatik düzenlemeler güçlendirilerek ve global ortaklık ilişkileri ağı büyütülerek, ülkemizin 'dostluk çevresi' genişletilmeli. Kuşak ve Yol inşası ortaklaşa ilerletilerek, farklı ülkelerle geniş kapsamlı işbirliği ve ortak kalkınma gerçekleştirilmeli. Küresel yönetişim ve çok taraflı işlere aktif bir şekilde katılarak, Çin halkının ve tüm insanlığın ortak çıkarları korunmalı. ÇKP, Çin ve Çin halkıyla ilgili hikâyeler anlatılarak, Çin'in yabancı ülkelerle ilişkisi ve dostluğu zenginleştirilmeli."

Xi, diplomatların bir taraftan partinin teori ve politikaları ile ülkenin hukuki kurallarını öğrenmesi, diğer taraftan da pek çok farklı alanda bilgi edinip, profesyonellik seviyesini yükseltmesi gerektiğine dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor