Çin rüyası dünya barışını sağlayacak: Kuşak ve Yol

2017-12-28 12:01:33 CRI

“Kuşak ve Yol”, 2017 yılında uluslararası diplomatik arenada en çok konuşulan konu oldu. İlk Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun ilki Beijing'de başarıyla düzenlendi. “Kuşak ve Yol”, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına dahil edildi. Gwadar Limanı ve Mombasa-Nairobi Demiryolu dahil pek çok projenin yapımına hız veriliyor. Hayata geçirildiğinden bu yana geçen dört yılda, “Kuşak ve Yol” inisiyatifine diğer ülkelerin ilgisinin arttığı görüldü. “Kuşak ve Yol”, Çin'de bu zamana kadar hayata geçirilen uluslararası arenada tanınan en popüler kamusal ürün ve en iyi perspektife sahip uluslararası işbirliği platformu haline geldi.

Mayıs ayında düzenlenen İlk Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin ortaya koyulmasıyla ilgili hazırlık süreci hakkında ayrıntılı bilgi verdi: (ses fonu2)

“Dünyada meydan okumaların ve problemlerin arttığı günümüzde, hiçbir ülke tek başına ortaya çıkan sorunları çözemez. Ancak ülke politikalarının entegre olması, global ekonomik unsurlar ve sahip olunan kaynakların ilerleme için birleştirilmesiyle; dünya barışı, huzuru ve ortak kalkınma gerçekleştirilebilir.”

Cumhurbaşkanı Xi'nin 2013 yılında “Kuşak ve Yol” inisiyatifini hayata geçirmesinden bu yana, Çin “müzakere, ortak inşa ve paylaşma” ilkelerine dayanarak, çeşitli ülkelerle aktif olarak işbirliği yapıyor. Bu inisiyatif dört yılda gerçeğe dönüştürüldü. Xi yaptığı konuşmalarda, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Çin tarafından hayata geçirilmesine rağmen dünya ile paylaşılması gerektiğini defalarca vurguladı.

Günümüzde “Kuşak ve Yol”, bu zamana kadar uluslarası arenadaki en popüler kamusal ürün oldu. “Kuşak ve Yol”, dışa açılan, kapsayıcı, dengeli ve sürdürülebilir bir küreselleşmeyi amaçlayan, küresel anlamda gerilemeye de müdahele eden bir işbirliği platformu haline geldi.

Diğer yandan, “Kuşak ve Yol” 2017 yılı Çin diplomasisinde başat rolü oynadı. Yabancı liderlerin de sık sık söz ettikleri ilgi çeken bir konu oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vlamimir Putin, konuyla ilgili şunları söyledi:

“İnanıyoruz ki; Avrasya Ekonomik Birliği, Kuşak ve Yol ve Shanghai İşbirliği Örgütü, gelecekte Avrupa ve Asya'nın bütünleşmesini hızlandıracak. Kuşak ve Yol inisiyatifi ve bu sayede alınacak önlemlere büyük önem veriyoruz. Geleceğe güvenle bakıyoruz.”

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella inisiyatifle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kuşak ve Yol projesine büyük ilgi duyuyoruz. Bu proje ile İtalya'daki liman ve lojistik sisteminin, İpek Yolu'ndan Avrupa'nın kalbine, güvenle uzanabileceğine inanmaktayız. Ayrıca İtalya'daki liman sisteminin, İpek Yolu üzerinden Orta Avrupa ve Orta Doğu bölgelerine de yayılmasında önemli rol oynayacak.”

Bu yıl “Kuşak ve Yol” inşasında kritik bir yıl olacak. Mombasa-Nairobi Demiryolu bu yıl hizmete açılacak. Etiyopya-Addis-Ababa-Djibouti demiryolları deneme sürüşleri için hizmete açıldı. Bu Afrika'daki ilk elektrikli demiryolu olacak. Geçen yıl 4 bin olan Çin-Avrupa arası yük treni sefer sayısı, bu yıl 6 bini aştı. Böylece dünya ticaretinin yüzde 90'ının deniz taşımacılığı ile yapılma geleneği değişti. 2018 yılında da “Kuşak ve Yol” inşasıyla ilgili pek çok fazla proje yapılmaya devam edilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor