Çin, Afganistan ve Pakistan dışişleri bir araya geldi

2017-12-27 10:59:24 CRI

İlk Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Beijing'de yapıldı. Üç dışişleri bakanı; toplantıda “karşılıklı siyasi güven ve uzlaşma”, “gelişmeyle ilgili işbirliği” ve “güvenlik işbirliği ve terörle mücadele” dahil üç konu üzerinde diyalog ve fikir alıverişinde bulunarak pek çok konuda konsensüs sağladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi yaptığı konuşmada; komşu ülkeler Çin, Afganistan ve Pakistan'ın iletişim ve işbirliğini ilerletmesinin üç ülkenin ortak çıkarına ve bölgedeki bütünleşme trendine uygun olduğunu kaydetti.

Wang Yi, Çin'in Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı aracılığı ve diğer iletişim kanallarıyla, Afganistan-Pakistan ilişkilerinin iyileştirilmesinde yapıcı rol oynamaya çalışacağını sözlerine ekledi.

Dün üç saat süren “İlk Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı”nın ardından, üç dışişleri bakanı birlikte basın toplantısına katılarak toplantıda elde edilen gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Wang Yi yaptığı konuşmada, Çin'in iyi komşularından Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesinin sadece iki ülke ve halkına iyilik getirmekle kalmayıp, Çin ve çevredeki diğer ülkelere de fayda sağlayacağına dikkat çekti.

Afganistan ve Pakistan'ın bu toplantıda ikili ilişkilerin iyileştirilmesine dair pek çok konuda uzlaştıklarını işaret eden Wang Yi, şunları söyledi:

“Afganistan ve Pakistan; aralarındaki ilişkilerin iyileştirilerek, iki tarafın barışçıl bir şekilde bir arada yaşamaya başlamasının bir an önce sağlanmasını savundu. İki taraf da, mevcut görüş ayrılıklarının kapsamlı diyalog yoluyla çözülmesini kabul etti. Pakistan, ayrıca Afganistan'la ilişkilerin iyileştirilmesi için hazırladıkları planlamayı paylaştı. Bu planlama çerçevesinde; siyaset, ekonomi, askeri durum, istihbarat ve mülteci sorunu dahil, karşılıklı olarak beş çalışma ekibi kurularak, her iki tarafı ilgilendiren sorunlara çözüm bulmaya çalışmaya hazır olduklarını iletti. Afganistan Dışişleri Bakanı, Pakistan'ın hazırladığı planlamayı kabul ettiğini belirtti. Bu, dünkü toplantıda atılan önemli bir adım.”

Dün gerçekleştirilen toplantıda üç taraf da, Afganistan'ın ülke içinde siyasi uzlaşma sürecinin hızlandırılması hakkında uzlaşarak, Taliban'a bir an önce bu sürece katılma çağrısında bulundu. Afganistan hükümeti yaptığı açıklamada, bu konuda daha kapsamlı bir uzlaşma planı hazırlayacaklarını ifade etti. Bunu takdirle karşılayan Çin ve Pakistan, Afganistan'daki uzlaşma sürecine katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

Afganistan ve Pakistan Dışişleri Bakanları toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin'in uzun zamandan beri Afganistan ve Pakistan'daki gelişmeleri izlediğini ve bölgedeki istikrarın artırılması için gösterdiği çabayı takdirle karşıladıklarını belirterek, Çin'in bu diyalog toplantısını düzenleme çağrısının övgüye değer olduğunu ifade etti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Khawaja Asif yaptığı konuşmada; Pakistan'ın Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı sayesinde Afganistan ile siyasi uzlaşma sürecini hızlandırarak, pek çok alanda işbirliği sağlayacaklarını kaydetti: “Pakistan, siyasal uzlaşma sürecini ve kalıcı barışın sağlanmasını destekliyor. Afganistan'da kalkınma ve uzun vadeli asayiş sağlanmasının, Pakistan'ın gelişmesi ve bölgedeki ülkelerin ortak çıkarı için son derece önemli olduğu görüşündeyiz. Pakistan, Afganistan'la ilgili çalışmalarını hızlandırarak, istihbarat iletişimi ve mültecilerin geri gönderilmesi konularında işbirliğini artıracak.”

Toplantıda terörle mücadele sorunu hakkında da uzlaşma sağlayan üç taraf; terörle mücadeledeki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirerek, tüm terör örgütleri ve teröristlere darbe vurulacağını belirtti. Afganistan Dışişler Bakanı Salahuddin Rabbani, üç ülkenin de her türlü teröre darbe vurmayı sürdüreceğini ve terör örgütlerine sığınma sağlamayı reddederek, Afganistan'daki şehirleri tahrip eden ve sivillere yönelik saldırı planlayan tüm güçleri yok edeceklerini kaydetti.

Afganistan ve Pakistan, toplantıda ayrıca Çin'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” inisiyatifini desteklediklerini yineledi. İki taraf da, kendi gelişme stratejilerinin “Kuşak ve Yol” inşasıyla kenetlenmeye uygun olduğunu, aynı zamanda üç taraflı işbirliğini de geliştireceğini düşündüklerini kaydetti.

Toplantının ardından üç taraf, “İlk Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı Ortak Basın Bildirisi”ni yayınladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor