Xi Jinping-Moon Jae-in Zirvesi

2017-12-15 11:35:59

Xi Jinping-Moon Jae-in Zirvesi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'e resmi ziyarette bulunan Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile dün Beijing'de görüştü.


Geçen mayıs ayında cumhurbaşkanı seçilen Moon Jae-in'in ilk Çin ziyareti, Çin ile Güney Kore arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 25. yıldönümüne rastladı. Aynı zamanda Kore Yarımadası'nda gerginliğin tırmandığı bir dönemde gerçekleştirilmesi sebebiyle ziyaret, uluslararası toplum tarafından da yakından takip ediliyor.


Çin ile Güney Kore liderleri, görüşmelerinde ikili ilişkilerin doğru yönde istikrarlı geliştirilmesini sağlamada mutabık kaldı. İki lider, ayrıca Kore Yarımadası'ndaki durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.


Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün Xi Jinping tarafından Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Salonu'nun önünde düzenlenen törenle karşılandı. Söz konusu ziyaret, geçen yıl THAAD füze sisteminin konuşlandırılmasıyla Çin-Güney Kore ilişkilerinin soğumasından sonra Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın Çin'e yaptığı ilk resmi ziyaret niteliğinde.


Kısa süre önce iki taraf arasında THAAD meselesinin aşamalı çözümünde anlaşma sağlandı. Diğer yandan bu yıl, Çin-Güney Kore diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 25. yıldönümü. Bu açıdan Moon Jae in'in ziyaretinin ikili ilişkileri yumuşatıp yumuşatmayacağı merak konusu.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Koreli mevkidaşıyla görüşmesinde yaptığı konuşmada, KC ile ilişkilere büyük önem verdiklerinin altını çizerek, aralarındaki stratejik işbirliği ortaklığı ilişkilerinin doğru istikamette, sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için çaba göstermeye hazır olduklarını belirtti. Xi, konuşmasına şöyle devam etti:


“Daha evvel, malum sebeple Çin-Kore Cumhuriyeti ilişkilerinde iniş çıkışlar yaşandı. Ancak iki taraf bu kritik dönemden ders çıkardı ve birbirinin temel çıkarlarına saygı göstererek ikili ilişkilerin daha iyi geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardı. KC ile ilişkilere büyük önem veriyoruz. KC ile stratejik iletişim ve eşgüdümü güçlendirmek isteriz. İkili ilişkilerin birbirinin çıkarlarına saygı, karşılıklı yarar ve çifte kazanç temelinde doğru yönde, sağlıklı ve istikrarlı ilerlemesi için gayret göstermeye hazırız.”

İkili ilişkilerin yeni başlangıcını sağlam temellere kurmak isteriz”

Moon Jae-in, Çin'e ulaşmadan önce Çin basınına verdiği demeçte, ziyaretinin en büyük amacının iki ülke arasındaki siyasi güvenin tekrar kurulması olduğunu vurguladı. Xi ile görüşmesinde “siyasi güven” hususuna dikkat çekerek ikili ilişkilerin yeni başlangıcını sağlam bir zemin üzerine inşa etmeyi arzuladıklarını söyleyen Moon, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bugünkü görüşme ile Çin ve Güney Kore arasındaki stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini geliştirmeyi arzuluyorum. Sayın Xi Jinping, görüşmemizde samimi ve güven verici bir tutum içindeydi. Ulusal ilişkilerde yahut kişisel ilişkilerde olsun, güven son derece önemlidir. İki ülkenin yeni dönemdeki ilişkilerinin temelini Sayın Xi ile aramızdaki güven ve dostluk üzerine atmak isterim.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor