Japon tarihçilerden Nanjing Katliamı için vicdan muhasebesi çağrısı

2017-12-12 12:07:32

Japon tarihçilerden Nanjing Katliamı için vicdan muhasebesi çağrısı

Japon tarihçiler, Nanjing Katliamı kurbanları için düzenlenecek anma töreninin, faşistlik suçuyla yüzleşmelerine yardımcı olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Japon toplumunun tarihi doğru bir şekilde değerlendirmemesinden endişe duyduklarını belirttiler.  
İkinci Dünya Savaşı sırasında Çin'i işgal eden Japon ordusu, 13 Aralık 1937 tarihinden itibaren Nanjing şehrinde yaptığı 40 günlük vahşi katliamda 300 bin kişi hayatını kaybetti. Katliam, insanlık tarihinin sayfalarına koyu harflerle yazıldı. 

Nanjing Katliamı'nın 80. yıldönümü dolayısıyla yarın Çin'de ulusal anmatöreni düzenleniyor. Anma töreniyle tarihten ders çıkarılarak gelecekte benzer bir facianın tekrarlanmaması mesajı verilmek isteniyor. Japonya Tsuru Üniversitesi'nden Çin'in modern tarihi uzmanı Prof. Kasahara Tokushi, anma töreninin çok büyük önem taşıdığını belirterek şunları söyledi:

“Tüm dünyaya duyurulmalı”

“Nanjing Katliamını anma faaliyetleri ölenlerin anılmasının yanı sıra savaşın getirdiği faciaların tekrarlanmasını önleme mesajı veriyor. İnsanoğlu, geçmişten ders almalı ve savaşların bir daha yaşanmamasını sağlamalıdır. Anma töreni dünyaya barışı anlatıyor, bu açıdan büyük önem taşıyor.”

Siyaset yazarı Honzawa Jirou, Nanjing Katliamını son derece trajik ve vahşi bir savaş suçu olarak nitelendirerek, bu suçun tüm dünyaya duyurulması gerektiğini belirtti. Bu açıdan anma töreninin uluslararası mana taşıdığını kaydeden Jirou sözlerini şöyle sürdürdü:
“Nanjing Katliamı, Japon halkının unutmaması gereken tarihi  bir olaydır. Tarihten ders çıkarılmalı ve bu facia tekrarlanmamalıdır. Bu bakımdan tören, yalnız Çin ve Japonya'yı ilgilendirmiyor, aynı zamanda uluslararası toplum için de büyük önem taşıyor.”


“Bir Japon olarak utanıyorum”
Japon işgalcilerin işledikleri suçların Uzakdoğu Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi ve Nanjing Askeri Mahkemesi'nde çok sayıda delil ile kanıtlanmasına rağmen, Japonya'nın son yıllarda politik olarak sağa kaymasıyla beraber  ülkenin siyasi ve akademik çevrelerinden Nanjing Katliamı'nın inkârı yönünde sesler yükseliyor. Ryukyus Üniversitesi'nden tarih uzmanı Prof. Takashima Nobuyoshi, Japonya'nın tarihi doğru biçimde değerlendirmemesinin utanç verici olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Nanjing Katliamı, üzerinden 80 yıl geçse de tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Bu, çok utanç verici. Anma töreni yapılıyor, çünkü  Japonya katliamın sorumluluğunu üstlenmiyor. Bu yüzden Çin halkı da son derece öfkeli. Bir Japon olarak bu durumdan utanıyorum.”
Japon uzmanlara göre, Japonya'nın ders kitaplarında Najing Katliamına yer verilmemesi ve tarih öğretmenlerinin bu gerçeği görmekten kaçınması, Japon halkının geçmişte işlenen bu suça dair çok az bilgiye sahip olmasına neden oldu. Honzawa Jirou bu durumdan oldukça endişelendiğini ifade ederek sözlerine şunları ekledi:
“Ben dâhil Japonların çoğu ortaokul ve lisede bu tarihi öğrenmedik. Şimdi de ders kitaplarında bu konuyla ile ilgili içerikler yok. Bu yüzden bu tarihi bilenlerin sayısı çok az. Bu, Japonya'nın Çin ile ikili ilişkilerine ve diğer Asya ülkeleriyle ilişkilerine büyük zarar veren ciddi bir meseledir.”

Prof. Takashima Nobuyoshi, siyaset, akademi ve eğitim çevreleri dışında Japon medyasının da tarihi ört bas etmeye çalıştığına dikkat çekti.


“Bazı medya organları kışkırtıcı bir tutum izliyor. Bu tarihi sorunu ört bas etmeye çalışarak Çin'le silahlı çatışma havası yaratıyorlar. Bunu çok riskli buluyorum. Böyle önemli bir dönemde, Japon medyası Nanjing gerçeğini duyurmalı.”

Japon siyasetçilerine ve medyaya tarihi tanıma ve okullarda doğru eğitimin verilmesi çağrısında bulunan Prof. Honzawairou, Japonya'nın geçmişte işgal ettiği Asya ülkeleriyle uzlaşmasının tek yolunun vicdanıyla yüzleşmesi olduğunu vurguladı. 


“Japon halkı Nanjing Katliamı, Harbin 731. Birimi gibi tarihi gerçekleri bilmezse, Japonya Asya'da izole duruma düşecektir. Tarihi, ayna olarak kullanmalıyız. Böylece milletler arasında siyasi güven tam anlamıyla tesis edilebilir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor