Xi: Çin-Kanada işbirliğinde yeni gelişmeler bekliyorum

2017-12-06 11:49:14 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün ülkeyi ziyaret eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüştü.

Xi Jinping görüşmede, Çin ve Kanada'nın kendine özgü avantajlara sahip ülkeler olduğunu ve iki ülke arasında güçlü tamamlayıcılık ve büyük bir işbirliği potansiyelinin bulunduğunu söyledi. Xi, ikili ilişkilerde daha fazla sonuç alınması için her iki tarafın da aktif önlem almasını beklediğini belirtti.

Bu ziyaret, Kanada Başbakanı Trudeau'nun 2015 yılında başbakanlık görevine başladıktan sonra Çin'e yaptığı ikinci resmi ziyaret.

Kanada ile Çin arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğunu dile getiren Trudeau, son yıllarda ikili işbirliğinde hızla artan gelişmelerin iki ülke halkına somut yarar getirmenin yanı sıra uluslararası topluma da olumlu bir sinyal verdiğini ifade etti.

Ziyaretinin oldukça yoğun ve verimli geçtiğine dikkat çeken Trudeau, “İkinci Çin-Kanada Başbakanlar Yıllık Diyaloğu” sırasında, Çinli liderlerle ekonomi ve ticaret konularında işbirliğini artırmak için iletişimde bulunduğunu söyledi.

Trudeau, iki ülke arasında farklı alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesinin iki ülke halkının yararına olduğunu ve daha çok işbirliği yapılması için Cumhurbaşkanı Xi ile de daha yoğun iletişimde olmayı umduğunu ifade etti.

Karşılıklı siyasi güvenin arttırılmasının, ülkeler arasındaki ilişkilerin istikrarlı gelişmesinin ön şartı olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, bir ülkenin gelişme yolunun da o ülke halkının kararlarıyla belirleneceğini vurguladı.

Xi, Çin ve Kanada'nın siyasi sistemlerinin farklı olmasına rağmen, birbirine saygı göstererek ortak noktada buluşulabileceğini, işbirliği ve iletişimi artırarak iki ülke halkına daha fazla yarar getirebileceğini kaydetti.

  Xi Jinping, Çin ile Kanada arasında somut işbirliğinin geliştirilmesi, işbirliği potansiyelinin ortaya çıkarılması; enerji kaynakları, bilimsel ve teknolojik inovasyon, havayolu, finans hizmeti, modern tarım ve temiz teknoloji gibi alanlardaki işbirliklerinde kayda değer gelişme sağlanması gerektiğini belirtti.

Xi, güçlü Çin işletmelerinin Kanada'da yatırım yapmasını teşvik etmeye devam edeceklerini söyleyerek, Kanadalı işletmeleri de “Kuşak ve Yol” inisiyatifine katılmaya davet etti.

Xi, iki ülke arasında eğitim, kültür, turizm ve spor gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğinin pekiştirilerek, Çin-Kanada dostluğunun iki ülke halkını da kapsar hale gelmesinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Xi, 2018 Çin-Kanada Turizm Yılı etkinliğinin iyi bir şekilde yapılması önemine de vurgu yaptı.

Xi, iki tarafın iklim değişikliği gibi önemli konularda ve çok taraflı çerçevelerdeki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirerek, Çin-Kanada stratejik ortaklık ilişkilerinin içeriklerini zenginleştirmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Trudeau, Kanada'nın karşılıklı saygı ve güven temelinde Çin'le olan ilişkilerini sağlamlaştırarak; ekonomi, ticaret ve kültür gibi farklı alanlardaki iletişim ve işbirliğini artırmak, önemli küresel ve bölgesel sorunlar hakkında koordinasyon ve temasları pekiştirmek için çaba harcamaya devam edeceğini söyledi.

Trudeau 3-7 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştireceği Çin ziyareti süresince, Beijing'in ardından Guangzhou'ya gidip “Fortune Küresel Forumu”na katılacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor