Çin ve Kanada arasındaki diyalog gelişiyor

2017-12-05 12:01:14 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau arasında dün Beijing'de Çin-Kanada Başbakanları Yıllık Diyaloğu'nun ikincisi gerçekleştirildi.

Diyalog'da "Çin-Kanada İklim Değişikliği ve Temiz Büyüme Ortak Açıklaması"nın yayınlanmasına ve çevre ve temiz enerji alanında iki yeni diyalog mekanizmasının hayata geçirilmesine karar verildi.

Trudeau, 2016 sonbaharındaki ziyaretinden sonra Çin'e ikinci kez resmi ziyarette bulunuyor. Bu ziyaret Çin ve Kanada medyası tarafından, Kanada Başbakanı'nın Çin'le olan ilişkileri güçlendirme niyetinde olduğu şeklinde yorumlandı.

Li Keqiang Diyalog sırasında yaptığı konuşmada; Çin'in Kanada'yla fikir ayrılıklarını en uygun yolla çözerek işbirliğine odaklanmaya ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin getirisini artırmaya hazır olduğunu söyledi.

Li, Kanada Başbakanı ile birlikte serbest dünya ticaretini savunacaklarını, küreselleşme sürecini ilerleteceklerini ve yatırımın kolaylaştırılmasını hızlandıracaklarını belirttiklerini ifade etti. Li, aynı zamanda Çin ve Kanada arasındaki serbest ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasını hızlandıracaklarını da vurguladı.

Li, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çalışılmaya devam edileceğini dile getirdi.

Çin'in dışa açılma kapısını daha da genişleteceğini ve ticari ortamını daha da iyileştireceğini belirten Li, ülkesinin uluslararası yatırım gözdesi olmaya devam edeceğine işaret etti.

İki ülke arasındaki işbirliğinin tamamlayıcılık özelliğine sahip olduğunu dile getiren Li,  iki ülkenin işletmelerinin karşılıklı yatırım yaparak işbirliği yoluyla üçüncü piyasa geliştirmesini teşvik etmesi, yeni kalkınan işbirliği alanlarını genişletmesi, kültürel iletişimi yoğunlaştırması, uluslararası ve bölgesel temas ile koordinasyonu güçlendirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Trudeau'nun Çin ziyareti sırasında, iki ülke hükümeti arasında iklim değişikliği ve temiz büyümeye ilişkin ortak açıklama yayınlandığını hatırlatan Li, bunun iki ülkenin uluslararası sorumluluğu üstlenmeye devam ettiğini gösterdiğini kaydetti.  

Li ayrıca, iki ülke arasında çevre koruma konusundaki işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğunu, bu konu hakkında kurulacak iki yeni diyalog mekanizmasıyla diyaloğun daha da güçleneceğini sözlerine ekledi.

Çin, Kanada'nın ikinci büyük ticaret ortağı, ithalatta kaynak ülkesi, ihracatta ise hedef ülkesi konumunda bulunuyor. Kanada ise Çinli yatırımcıların yurt dışındaki en önemli hedeflerinden biri olarak görülüyor. Bu sene iki ülke arasındaki ticaret hacminde iki haneli artış korundu. Ancak bu hacim Çin'in toplam ticaret hacminin sadece yüzde 1,2'sini,  Kanada'nın ise yüzde 8,1'ini oluşturuyor. Bu da ikili ticarette büyük bir artış potansiyelinin söz konusu olduğunu gösteriyor.

Kanada'nın serbest ticareti desteklediğine işaret eden Trudeau, Çin ile serbest ticareti hızlandırarak, küresel sürdürülebilir gelişmeye katkıda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Trudeau, iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece ekonomik olarak sınırlanmadığına, iki ülke halkı arasında derin bir dostluğun mevcut olduğuna dikkat çekti.

Trudeau, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek Kanada-Çin Turizm Yılı etkinliğinin, iki ülke halkı arasında karşılıklı ziyaretin artmasına ve dostluğun pekişmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Görüşmeden sonra iki başbakan, eğitim, gıda güvenliği ve enerji alanlarında işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor