4. Dünya İnternet Konferansı'nın odağı: Dijital ekonomi

2017-12-03 17:57:16 CRI

4. Dünya İnternet Konferansı'nın odağı: Dijital ekonomi

4. Dünya İnternet Konferansı, bugün Çin'in Zhejiang eyaletinde yer alan Wuzhen kasabasında başladı.

Dünya genelinde tanınmış 400'den fazla internet şirketi ve inovatif girişimci konferansta bir araya gelerek, dünyada internetin en son gelişme eğilimi ve teknolojilerini gözler önüne seriyor. Yerli ve yabancı katılımcılar, 3 gün sürecek konferansta dijital ekonominin gelişimi ve siber ortamda ortak kader topluluğunun oluşturulması üzerinde fikir alışverişinde bulunacak.

Konferans'ın teması, "dijital ekonomiyi geliştirerek dışa açılma ve paylaşımı ilerletme: Siber ortamda ortak kader topluluğunu el ele inşa edelim" olarak belirlendi.

Çin'de önde gelen bulut bilişimi ve büyük veri hizmet sağlayıcısı Inspur Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sun Pishu, basına verdiği demeçte, dijital ekonominin reel ekonomiyle nasıl birleştirileceğinin, şu anda uluslararası toplumun karşı karşıya bulunduğu ortak bir konu olduğuna işaret etti. Geçmişte bulut bilişimi ve büyük veri gibi yeni teknolojilerin geleneksel sektörlerle sıkı bağlantısı bulunmadığını söyleyen Sun, ancak şimdi durumun değiştiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi geleneksel sektörler ya da reel ekonomilerin yerini bulut bilişimi, büyük veri ve yapay zekâ alıyor. Böylece ulusal ekonomi ve reel ekonomi de hızla gelişebiliyor. Bunun için de yeni teknoloji ve sektörler, reel ekonomiyle etkili şekilde birleştirilmeli.”

Çin, dijital ekonominin gelişmesine örnek oluşturuyor

Dijital ekonomi, son yıllarda Çin ekonomisinin yeni büyüme motoru haline geldi ve böylece Çin, bu alanda dünyaya bir örnek oluşturdu. İstatistiklere göre, 2016 yılında Çin'in dijital ekonomisinin hacmi, yüzde 16,6 artarak 22 trilyon 400 milyar yuana ulaştı. Artış oranı Çin'in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) büyüme oranından çok daha yüksek olan dijital ekonominin GSYH'deki payı yüzde 30,1'i buldu.

Çin kendi gelişme modelini izlemeli

Çin Mühendislik Akademisi ve Çin İnternet Konseyi Başkanı Wu Hequan, dışa açılma ve inovasyonun, önümüzdeki dönemlerde Çin'in dijital ekonomisinin hızla gelişmesini sağlayacak anahtar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

““Dijital ekonominin gelişmesi, beş maddelik anlayışa göre ilerletilmeli, dışa açılmalı ve paylaşılmalı. Ekonomi, sadece bir işletmeyle sınırlı değildir, tüm toplumu ilgilendirir. İkincisi, ekonomi artık küreselleştirilmiş durumda. Dolayısıyla bu alanda uluslararası işbirliği yapılmalı. Bu nedenle dışa açılma şart. Ayrıca inovasyon da gerekiyor. Çünkü internetin kendisi, birçok inovasyon unsurunu içeriyor. Son olarak ülkemizdeki durumu göze almalıyız. Bizim durumumuz, gelişmiş ülkelerdekiyle aynı değil. Mesela, Almanya'da dördüncü sanayi devrimi gündeme getirildi. Fakat bazı Çinli işletmelerde üçüncü sanayi devrimi halen başlamadı. Bundan ötürü, biz yabancı ülkelerin modelini kopyalamayız, Çin'e özgü yolu izlemeliyiz.”

.”

Siber ortamda ortak kader topluluğunu inşa etme çağrısı

Siber ortamda ortak kader topluluğunu oluşturma, konferansın diğer bir gündem maddesi. İlk defa Çin tarafından ileri sürülen bu inisiyatif, uluslararası toplumca genel kabul görüyor. Konferansa katılan Asya Pasifik Üst Düzey Etki Alanı İlişkisi Derneği (APTLD) Direktörü Leonid Todorov, Çin Uluslararası Radyosu (CRI) mikrofonuna bu konuda şunları söyledi:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi, iki yıl önce siber ortamda ortak kader topluluğunu oluşturma inisiyatifini ortaya koydu. Bence bunun gibi daha çok inisiyatif olmalı. Dünyada internetin uyumlu şekilde gelişmesi için olağan dışı bir ortak topluluk oluşturuyoruz. Bu süreçte tarafların fikir ve önerilerini dinlemeliyiz.”

4. Dünya İnternet Konferansı 5 Aralık'ta sona erecek. Beş kıtadan gelen 80'den fazla ülke ve bölgenin hükümet yetkilileri, uluslararası örgütlerin yöneticileri, internet işletmelerinin CEO'ları, uzmanlar ve bilim insanlarından oluşan bin 500 konuk konferansta hazır bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor