Xi: ÇKP, dünya partileriyle güzel bir dünya inşa etmeye hazır

2017-12-02 16:41:58 CRI

Xi: ÇKP, dünya partileriyle güzel bir dünya inşa etmeye hazır

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de başlayan ÇKP ile Dünya Siyasi Partileri Üst Düzey Diyalog Toplantısı'nda, “Güzel Bir Dünyayı El Ele İnşa Edelim” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, konuşmasında siyasi partilerin çağın kalkınma eğilimine ayak uydurarak, insanoğlunun ilerleme durumunu değerlendirip çağın misyonunu cesaretle üstlenmeleri gerektiğini vurguladı. ÇKP'nin, eskiden olduğu gibi gelecekte de dünyanın barışı, huzuru ve ortak kalkınması ile medeniyetler arası değişime katkılarda bulunmaya devam edeceğinin altını çizen Xi, şunları söyledi:

“Yılın sonuna doğru çok meşgul olduğunuz halde değerli vaktinizi ayırıp Beijing'de bir araya gelerek işbirliğini ele almanız, hepinizin insanoğlunun ilerlemesi ve dünyanın geleceğine gösterdiği büyük ilgiyi yeterince yansıtıyor.”

Bugün insanoğlunun yaşamlarının daha önce görülmemiş derecede sıkıca birbirlerine bağlandığını ve eşi olmayan küresel sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Xi, dünya halklarının “ortak aile” anlayışını benimseyip fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturmak için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti. Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2013 yılında insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma inisiyatifini ilk defa ortaya koydum. Çin'in dünyanın diğer ülkeleriyle dostluk ilişkileri ve işbirliğini ilerlettiğini, insanlığın ortak kader topluluğu kavramının giderek daha çok kişinin desteğini kazandığını görmekten çok memnunum. Bu inisiyatif, artık teori olmakla sınırlı kalmayıp icraata dökülüyor. Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni, insanlığın ortak kader topluluğunun inşasını hayata geçirmek için ileri sürdüm. Kuşak ve Yol, son 4 yıl içinde ilgili ülkelerin ortak kalkınmasına katkı yaptığı gibi büyük bir işbirliği platformu haline de geldi. Damlalar toplanır, deniz oluşur; yıldızlar da samanyolunu aydınlatır. Tüm tarafların birlikte harekete geçmeleri halinde insanlığın ortak kader topluluğunun inşası hedefine kesinlikle ulaşılacağına inanıyorum.”

Yeni tip partiler arası ilişkiler

Dünya düzeni ve kalkınma modellerinin değiştiği günümüzde, farklı ülkelerin siyasi partileri arasında karşılıklı anlayışın arttırılarak sıkı bir işbirliği yapılması gerektiğine işaret eden Xi, karşılıklı saygı ve birbirinin deneyimlerini öğrenme ilkelerine dayalı yeni tip partiler arası ilişkilerin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Xi bu konuda şunları vurguladı:

“ÇKP, Çin halkının mutluluğu için kurulmuştur, aynı zamanda insanoğlunun ilerleme davası için mücadele eden bir partidir. ÇKP'nin yaptığı her iş, Çin halkının mutluluğa kavuşmasını, Çin milletinin kalkınmasını, insanoğlunun barışını ve gelişmesini sağlamayı amaçlıyor. Çin'in kalkınmasıyla dünyaya daha çok fırsat yaratılmalıdır. Biz, ne yabancıların kalkınma modelini ‘ithal ediyoruz', ne de Çin modelini ‘ihraç ediyoruz'. ÇKP, eskiden olduğu gibi gelecekte de dünyanın barışı, huzuru ve kalkınmasına katkılarda bulunmayı sürdürecektir.”

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasının devamında, gelecek 5 yıl içinde ÇKP'nin dünya ülkelerinin siyasi partilerine 15 bin personel değişimi fırsatı vereceğini söyledi. Xi ayrıca, ÇKP ile dünya siyasi partilerinin üst düzey diyalog toplantısının mekanizma haline getirilmesini önerdi.

4 gün sürecek olan toplantıya 120'den fazla ülkeden yaklaşık 300 siyasi parti ve örgütten 600'den fazla yerli ve yabancı temsilci katılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor