Xi, dünya liderlerine Çin'in gelişmesini anlattı

2017-12-01 11:01:11

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Beijing'de 2017 Imperial Springs Uluslararası Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelen Dünya Liderler Birliği üyeleriyle bir araya geldi.


Xi, Çin'in gelişme yolu ve küresel yönetime katılımı hakkında bilgi verdi.


Xi Jinping, 1,3 milyar nüfusa sahip olan Çin'in uzun vadeli istikrarlı gelişmeyi sürdürdüğüne işaret ederek, bunun, insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına bir katkı olduğunu vurguladı.


Çin'in eskiden olduğu gibi bundan sonra da barışçı gelişme yolunu izleyeceğine dikkat çeken Xi, dışa açılma politikasında ısrarlı olacaklarını, küresel yönetime daha aktif bir tavırla katılacaklarını, böylece dünya barışı ve istikrarının korunması için yeni katkılar sağlayacaklarını söyledi.


Xi Jinping dün Beijing'de Büyük Halk Sarayı'nda Dünya Liderler Birliği üyeleriyle bir araya geldi.


Bu liderler arasında eski Letonya Başbakanı ve Dünya Liderler Birliği Başkanı Vaira Vike Freiberga, İtalya eski başbakanı Romano Prodi, BM eski genel sekreteri Ban Ki-moon da yer alıyor.


Xi Jinping, Dünya Liderler Birliği üyelerine Çin Komünist Partisi 19. Genel Kongresi'nde alınan kararlar hakkında bilgi verdi: (SES-1)


“ÇKP 19. Genel Kongresi'nde ekonomi, siyaset, kültür, toplum ve ekolojik medeniyet alanlarında kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Halk merkezli gelişme düşüncesinde ısrarlı olacağız, reformu kapsamlı şekilde derinleştireceğiz, halkın yaratıcı gücünü geliştireceğiz, dışa açılmayı daha yüksek seviyeye getireceğiz, böylece devletin yeni düzenini oluşturacağız. Hedefimiz ulu, aynı zamanda çok samimidir, temel amacınız Çin halkına daha güzel bir yaşam sunmaktır. Bu hedefe ulaşmak için tam bir güven içindeyiz.”


Her halk kendi ülkesinin gelişme yolunu belirler


Xi Jinping, Çin'in gelişme yolunun Çin'e özgü sosyalizm yolu olduğuna işaret ederek, bu yolun tarihi realiteler doğrultusunda halkın bir tercihi olduğunu, tüm dünya ülkelerinin de aynı şekilde kendilerine özgü gelişme yolunu seçme hakkına sahip olduklarını söyledi: (SES-2)


“Elbette tüm ülkelere uyacak tek bir gelişme yolu yoktur. Eğer böyle olsaydı, dünyada gelişme donar, insanlığının ilerlemesi askıya alınırdı. Bir ülkenin gelişme yolunun uygun olup olmadığı, sadece o ülkenin halkının belirleyebileceği bir şeydir. Çin kültür çeşitliliğine saygı duyuyor, değişim ve paylaşıma destek veriyor. Çin tüm dünya ülkeleriyle devlet yönetimi konusunda deneyim paylaşımına hazır, böylece birbirimizin eksiklerini giderir ve ortak ilerlemeye kavuşuruz. ”


Çin'in küresel yönetimine katılımı konusunda ilkeleri ve tutumu hakkında bilgi veren Xi Jinping, yeni tip ülkelerarası ilişki ve ortak kader topluluğu oluşturulmasına öncülük ettiklerini vurguladı.


Bunun yeni dönemde Çin'in diplomatik hedefleri arasında olduğuna dikkat çeken Xi, bunu aynı zamanda tüm dünya ülkelerinin ortak hedefi olarak gördüklerini söyledi: (SES-3)


“Yeni tip uluslararası ilişkiler düzeni demek, karşılıklı saygı, adalet, eşitlik, işbirliği, çift kazanç ilkeleri doğrultusunda, birbirimize direnmek yerine diyalog yapmak demektir; müttefiklik ilişkileri kurmak yerine ortaklık yapmak demektir. Yani, güçlü olanın zayıf olana baskı yapması temelindeki 'orman kuralı'ndan uzak durmalıyız. Ortak kader topluluğunda ısrarcı olan bizler, kalıcı barış, güvenlik, ortak refah, dışa açık, temiz ve güzel bir dünyayı inşa edeceğiz. Çin rüyası dediğimiz hedefimiz Çin halkının parlak geleceğe arzusunu yansıtıyor, ortak kader topluluğu hedefimizse dünya halkının gelişmeye ve barışa olan arzusunu ifade ediyor. ”


Eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo dünkü görüşmede ÇKP 19. Genel Kongresi'nin başarıyla düzenlenmesinden dolayı tebriklerini ifade etti: (SES-4)


“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 19. Genel Kongre raporunda 'yeni dönem' ifadesini kullandı. Yeni dönemde Çin mutlaka daha müreffeh olacaktır. Bu nedenle yeni dönemin tüm dünya için geçerli olacağını söyleyebiliriz. Kuşak ve Yol inisiyatifine büyük önem veriyoruz, bu inisiyatif Afrika kıtasına derin etki bırakacak, bu nedenle çok umutluyuz. ”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor