“21. yüzyıl denizde ipek yolu” uluslararası medya iletişim forumu yapıldı

2017-11-30 14:19:28 CRI

“21. yüzyıl denizde ipek yolu” uluslararası medya iletişim forumu ve Çinli (Guangdong) işletmelerinin yurt dışına gitmeleri forumu, dün Çin'in Guangdong eyaletindeki Zhuhai Uluslararası Sergi Merkezi'nde yapıldı. “İşbirliği, iletişim ve değer” ana konulu forum, politika, bilim ve ticaret gibi alanlardaki uluslararası işbirliğine odaklanarak, denizde ipek yoluyla ilgili ülkeler ve bölgelerin kaynaşması ve kalkınmasını amaçlamakta.

Çin'in Guangdong eyaleti, denizde ipek yolunun kaynak yerlerinden biri. Şu an Guangdong'dan yurt dışına giden işletmelerin sayısı 7 bini aştı. Bu işletmeler dünyadaki yüz 30'dan fazla ülke ve bölgeyi kapsamakta. Çinli işletmelerin yurt dışına gitmelerinde seçkin bir örnek olan Zhuhai Gree Electric Ürünleri A.Ş, kuşak ve yol inisiyatifine aktif bir şekilde katılmakta. Şirket, 2001 yılında da Brezilya'da klima üretim merkezini kurdu. 2006 yılında Gree'nin Pakistan'daki üretim merkezi de resmen himzet giredei. Gree'nin ürünleri, şu an dünyadaki 2 yüzü aşkın ülke ve bölgeye satılarak, dünyadaki klima piyasasının yüzde 30 oranındaki payını oluşturmakta. Şirketin yönetim kurulu başkanı Dong Mingzhu, fourmda yaptığı konuşmada, kuşak ve yol çerçevesinde, Gree'nin ilgili ülkelere destekler sağlamaya hazır olduğunu kaydetti:

“Teknolojilerimizi dünyaya getirmeye ve teknolojilerimizle kuşak ve yol inşasına hizmet sağlamaya hazırız. Sadece Brezilya ve Pakistan'da değil, gelecekte farklı ülkelerin ihtiyaclarına göre onlarla ortaklaşa çalışacağız. Çin'i sadece bir imalat devi haline getirmekle kalmayıp teknolojilerimizle başka ülkelerin kalkınmasını hızlandıracağız.”

Kuşak ve yol inisiyatifinin başlıca bir bölgesi olan Orta-Doğu Avrupa ülkeleri, kuşak ve yol inisiyatifine aktif bir şekilde katılıyor. Belçika-Çin Ekonomik ve Ticari Komitesi Başkanı Bernard DeWitt yaptığı konuşmada, şu an Avrupa Birliği'ne üyesi olan bir sürü ülkenin kuşak ve yol kapsamındaki projelere katılarak bundan faydalandığına işaret etti:

“Çin'in ortaya koyduğu kuşak ve yol inisiyatifi, Çin'in komşu ülkelerine kalmayıp Avrupa ekonomisine fırsatlar sağlamakta. Kuaşk ve yol, AB ve Çin arasındaki ekonomik ve ticari teması etkilemeye başladı. Çin ile Orta ve Doğu Avrupa'daki 16 ülkeyle sıkı işbirliği yapıyor. Çin ve AB ise sıkı bağlanlılı bir platform oluşturdu. Aralarındaki demiryolu yük taşımacılığı de başlatıldı. Çin'in AB ülkeleriyle işbirliği ayrıca demiryolu, liman, havaalanı, lojistiks gibi alanları kapsamakta.”

Kültür alanındaki temas, medya alanındaki iletişimle sıkı bağlantıdır. Bu da kuşak ve yol inisiyatifinin önemli içeriği. Yurt içi ve dışındaki çeşitli çevrelerin kuşak ve yol inşası ve Çin'in gelişme potansiyeli hakkında daha fazla bilgiler edinmelerini sağlamak, Çin ve yabancı basın kuruluşları arasındaki iletişmi artırılması, bu defaki forumun önemli hedefleri arasında yer almakta.

Çin Uluslararası Radyosu Baş Editör Yardımcısı Ren Qian, yaptığı konuşmada, tarih, kületür ve sistemin farklılığından dolayı, farklı ülkelerin meydalarının dünyaya bakış açısı ve dünyayı tanıtma yönteminin farklı olmasına rağmen, insanlığın gerçek, iyilik ve güzellik peşine koşma ruhunun aynı olduğunu vurguladı:

“Medya, insani medeniyetin önemli bir parçası ve iletişim kanalıdır. İnsanlığın kader ortaklığının yaratılması yüksekliğinde, kültürel temasın artırılması sorumluluğunu üstlenmeliyiz.”

Alınan bilgilere göre, bu defaki forum, ticaret kuralları, elektronik ticaret ve lojistiks gibi konularda “21. Yüzyıl denizde ipek yolu” inşasının fırsatlarını inceleyerek daha yüksek seviyeli bir dışa açılma, daha büyük bir ekonomik ve ticari düzen ve daha güçlü uluslararası rekabet gücünü yaratmayı amaçlamakta.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor