Suriye'de siyasi çözüm için tarihi fırsat

2017-11-29 11:35:38

  BM öncülüğünde gerçekleştirilen Suriye barış görüşmelerinin 8. turu dün Cenevre'de başladı.

BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura görüşmeler kapsamında Suriyeli muhalif gruplarla görüştü.

Suriye hükümetini temsil eden heyetin bugün Cenevre'ye ulaşması bekleniyor. Çin'in Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan, Mistura'yla yaptığı görüşmede, sorunun çözümünde BM'nin öncü rolünü kararlılıkla desteklediklerine işaret ederek, arabuluculuk çabalarına her zaman açık olduklarını söyledi.

      Mistura barış görüşmeleri kapsamında öncelikle aralarında Çinli elçi Xie Xiaoyan'ın bulunduğu BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üye ülkesinin temsilcileriyle görüştü.


GÜVENLİK KONSEYİ'NE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

 

Mistura, Suriye'de meydana gelen gelişmelerin, barış görüşmeleri için yeni fırsatlar getirdiğine işaret ederek, Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin bu süreçte önemli rol oynamasını arzuladıklarını belirtti. Mistura şunları ekledi: (SES-1)

“Suriye'de siyasi durumda temel değişimler yaşandı. IŞİD ve bölgede faaliyet gösteren silahlı güçlerin etkinliği ciddi şekilde zayıfladı. BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi daha büyük sorumluluk üstlenmeli, sorunun çözüm sürecine güç katılmalı.”

Mistura, Çin'in Suriye sorununa ilişkin tüm taraflarla en başından beri iyi ilişkiler kurarak arabuluculuk çabalarını sürdürdüğüne işaret etti ve Cenevre barış görüşmelerinin başlatılmasına kararlı destek sağladığını kaydetti.

Çin'in bu süreçte oynadığı rolü takdirle karşıladıklarına dikkat çeken Mistura, Çin tarafıyla yoğun temas ve koordinasyona hazır olduklarını belirtti.


TERÖRLE MÜCADELE BİTMİŞ DEĞİL

 

Çin'in Suriye özel elçisi Xie Xiaoyan görüşmede yaptığı konuşmada, son günlerde Suriye'de siyasi durumun gözle görülür şekilde iyileştiğine işaret ederek, buna rağmen terörle mücadelenin halen ciddiyetini koruduğunu, uluslararası toplumun bu konuda ortak adım atmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Xie Xiaoyan, Suriye sorunu barış görüşmelerinin olumlu bir iklime kavuştuğunu kaydederek, tarafların esnek bir tutumla çözüm sürecine güç katmaları gerektiğini belirtti: (SES-2)

“Mevcut durumda siyasi çözüm sürecinde son derece iyi bir fırsatla karşı karşıyayız. Taraflar, sadece teknik konulara saplanıp kalmamalı, öze ilişkin konularda da mutabakat sağlanmalı ve bu temelde barış görüşmeleri ilerletilmeli.”

Son barış görüşmelerin bir başka özelliği de Suriye'deki muhalif güçlerinin tek bir heyetle masaya oturmaları.


ÖNEMLİ OLAN İKİ TARAFIN MASADA KALMASI

 

Muhalif gruplar, Suriye hükümetiyle doğrudan görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Ancak özel temsilci Mistura, muhalefet ile hükümet arasında doğrudan görüşme konusunda temkinli açıklamalar yapıyor: (SES-3)

“Doğrudan görüşmelerin başlatılması için sürekli bir çaba içindeyiz. Muhalif gruplar bu kez tek bir heyet kurdu, hükümetle doğrudan görüşmeye hazır olduklarını da açıkladılar. Suriye hükümetini temsil eden heyetle yarın görüşüp onların niyetini öğreneceğim. Bu karmaşık ve zorlu bir süreç, ciddi ilerlemeler kaydedebiliriz. Doğrudan görüşme olmazsa dolaylı görüşmeler yoluyla, iki tarafın masada kalmasını sağlamak istiyoruz.”

Suriye hükümet heyeti, Cenevre'ye öngörülen varış tarihini erteletmişti. Bunun nedeni, muhalif güçlerin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın görevden ayrılmasında ısrarlı olması. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor