16+1 işbirliğinde yeni dönem

2017-11-28 11:58:22 CRI

6. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) Liderler Zirvesi, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlendi.

Görüşme, Çin ile CEEC ülkeleri arasında işbirliği mekanizmasının kurulmasının beşinci yıldönümüne rastlaması nedeniyle özel anlam taşıyor.

Taraflar, dünkü toplantıda, geçen beş yılda elde edilen işbirliği deneyimlerini gözden geçirerek, gelecek dönem için işbirliği planını ortaya koydu.

5 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Taraflar, karşılıklı yarar ve ortak kazanç için 16+1 işbirliği platformunun işlevini sürdürerek yeni potansiyeller arama konusunda hemfikir. Görüşmede Kuşak ve Yol inşası ve finansal işbirliğinin pekiştirilmesi gibi konularda da geniş mutabakat sağlandı.

2012'de Polonya'da ilki düzenlenen Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'nin üzerinden beş yıl geçti.

Dünya ticaretinde durgunluk yaşanmasına rağmen, Çin ile CEEC ülkeleri arasındaki ticaret hacminde iki haneli artış kaydedildi. Artış hacmi 60 milyar ABD Doları'nı buldu. Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yatırımı iki kat arttı.

Macaristan-Sırbistan demiryolu dahil çok sayıda proje istikrarlı şekilde ilerletiliyor. 16+1 işbirliği, önemli etki gücüne sahip bölge ötesi bir işbirliği mekanizması haline gelmiş durumda.

İŞİN SIRRI İNOVASYONA DAYALI İŞBİRLİĞİ

Zirveye katılan Çin Başbakanı Li Keqiang, 16+1 işbirliğinin hızla gelişmesinin ardında, eşitlik, istişare, karşılıklı yarar, dışa açılma, kapsayıcılık ve inovasyona dayalı işbirliği düşüncesi olduğuna işaret etti.

Li, 16+1 işbirliğinin jeopolitik bir araç olmadığını vurgulayarak, bölge ötesi somut işbirliğinin “kuluçkası” olarak, Çin ile CEEC ülkeleri arasındaki ilişkilerin dengeli şekilde gelişmesine yararlı olduğunu kaydetti: (ses fonu1)

“Çin-Orta ve Doğu Avrupa işbirliği, iki tarafa yarar sağlarken, tüm bölgeye ve dünyaya da fayda getiriyor. Söz konusu işbirliği platformu, tarafların somut durumlarından hareket ederek, ticaretin serbestleştirilmesi ve yatırımın kolaylaştırılmasını hızlandırmayı amaçlayarak, Avrupa'nın bütünleşme sürecine yarar sağlıyor. Bu kapsamdaki işbirliği, tüm ülkelerin halkına yarar getirebilir.”

16+1 işbirliğinin derinleştirilmesi, yeni bir çok taraflı finans kuruluşunun kurulması ve somut işbirliği projelerine finans desteği sağlanması, tarafların ortak talebi olarak öne çıkıyor.

Başbakan Li dünkü zirvede Çin hükümetinin ortaya koyduğu iki yeni öneriyi açıkladı: (ses fonu2)

“Çin, ticaret ve kalkınma niteliğindeki finans kuruluşlarının işbirliği projelerine finans desteği vermelerine, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde çeşitli işletmelerin Çin'de Panda Tahvil'i yayınlamalarına, işbirliği projelerinde Renminbi bazlı finans işlemi gerçekleştirilmesine destek veriyor. Çin hükümetinin bir diğer önerisi olan Çin-Orta ve Doğu Avrupa Bankalar Birliği de bugün resmen kuruldu. Çin Devlet Kalkınma Bankası, bu yeni oluşuma 2 milyar Avro değerinde fon sağlayacak. Diğer yandan, Çin-Orta ve Doğu Avrupa yatırım işbirliği fonunun kurulması da önemli. Fon kapsamında toplanan 1 milyar dolarlık sermaye esas olarak Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yatırılacak.”

Zirve sırasında, Çin, ekonomi ve ticaret işbirliği, bağlantı şebekesi, işbirliğinde inovasyon ve kültürel temas gibi konularda çeşitli öneriler ortaya koydu. Çin tarafı, ikili ticaretin dengeli gelişmesi amacıyla Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden daha fazla kaliteli tarım ürünü ithal etmesi, daha fazla Çin-Avrupa yük tren seferi ve direk uçuş hatları açılması, 16+1 sektörel merkezleri işbirliği modelinin incelenmesi, turizm işbirliğinin güçlendirilmesi gibi öneriler sıraladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor