Kuşak ve Yol ülkeleri birbirine Urumçi'den bağlanacak

2017-11-27 11:15:42 CRI

Kuşak ve Yol ülkeleri birbirine Urumçi'den bağlanacak

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi, Kuşak ve Yol güzergâhı üzerindeki demiryoluyla yük taşınmasında da merkezi bir rol oynayacak.

Çin'in 2013 yılında ortaya koyduğu İpek Yolu'nu yeniden canlandırma projesi içinde Xinjiang çok büyük bir öneme sahip.

Çin hükümeti, ülkenin kuzeybatısında bulunan ve çok geniş bir coğrafyayı kapsayan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni Kuşak ve Yol içindeki ‘çekirdek ekonomik bölge' olarak niteliyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, mevzubahis girişimi ilk kez telaffuz edişinden bu yana en çok ismi geçen projelerden biri de Beijing'den Londra'ya uzanacak demiryolu hattı oldu.

Bu bağlamda, bir ülkenin değil, onlarca ülkeyi kapsayan dev bir coğrafyanın demir ağlarla örülmesi söz konusu.

Yakın tarihte resmî açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı da Kuşak ve Yol projesini oluşturan zincirin önemli halkalarından. Bu hatla yıllık 50 milyon ton yük taşınabilecek.

Kuşak ve Yol ülkeleri birbirine Urumçi'den bağlanacak

Urumçi, hem ekonomik hem kültürel merkez olacak

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi, 3,5 milyonun üzerinde nüfusa sahip. Hem Çin'in dev işletmelerinin şubelerinin hem de Xinjiang merkezli birçok şirketin yer aldığı Urumçi'nin bölgedeki ticaret ağının sac ayağını oluşturacak bir ekonomik merkez olması planlanıyor.

Bu ekonomik merkezin kültürel yönden de desteklenmesi söz konusu, zira Xinjiang, başlı başına birçok farklı etnik grubun yaşadığı bir bölge olmasının yanı sıra, sekiz ülkeyle de sınıra sahip. Dolayısıyla, bahsi geçen planların, bölge ülkelerinin kültürlerinin iletişim hâlinde olmasını sağlaması ve kaynaştırması da bekleniyor.

İpek Yolu'nun canlandırılması sayesinde Çin'de üretilen mallar, Batı'ya çok daha kısa sürede ulaşabilecek. Bu yüzden de güzergâhtaki ülkelerin demiryolları ile birbirine bağlanması elzem.

 Söz konusu hattaki demiryolu taşımacılığında Urumçi Tren Garı merkezi bir üs rolü oynayacak. Urumçi'nin, Çin'in genelinden toplanan ürünlerin Orta Asya'ya ve Avrupa'ya uzanmadan önce depolandığı nokta olması için çaba harcanıyor.

 

Kuşak ve Yol ülkeleri birbirine Urumçi'den bağlanacak

Mal taşıma süresi kısaldı

Urumçi'den kalkan ve Avrupa ülkelerine giden yük trenleri bu yıl 500'den fazla sefer gerçekleştirdi. Sefer sıklığı ve taşınan mal çeşitliliği sürekli artıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor