Enerji Şartı'ndan Çin'in enerji politikasına övgü

2017-11-27 10:33:03

Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak, Çin'in izlediği enerji politikasının Enerji Şartı Antlaşması'ndaki kurallara tamamıyla uyduğuna işaret ederek, bunun uluslararası enerji reformuna yardımcı olacağını açıkladı.

Enerji Şartı, 52 üye ülkeden oluşan uluslararası bir hükümetler arası örgüt niteliğinde.

Enerji Şartı Antlaşması temelinde kurulan örgüt, küresel sorunlara çözüm getirmeyi, dışa açık, eşit ve isabetli bir uluslararası enerji piyasası oluşturmayı hedefliyor.


ENERJİ REFORMUNDA ÇİN'İN ROLÜ ARTIYOR


Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak, kısa süre önce Çin Uluslararası Radyosu'na yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisi 19. Genel Kongresi'ni yakından takip ettiğine işaret ederek, bu toplantıda enerji politikaları dahil Çin'in ekonomik gelişmesine rehberlik edecek genel çizgilerin belirlendiğini hatırlattı. Urban Rusnak bu konuda şunları kaydetti:

“Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında, Çin'in diğer ülkelerle işbirliğini yoğunlaştırmakta olduğunu gördük. Özellikle Çin, enerji alanında küresel işbirliğini artırmakta ve Enerji Şartı örgütü işte bu işbirliğinin önemli bir parçası konumunda. Çin, vatandaşlarının günlük yaşamını yakından ilgilendiren hava kalitesine büyük önem veriyor. Dolayısıyla Çin hükümeti, enerji alanında gelişme tarzlarında yapısal ayarlama yapıyor. Xi Jinping liderliğindeki Çin'in küresel enerji reformundaki rolünün giderek artmakta olduğunu görüyoruz.”

ÇKP 19. Genel Kongresi'nde sürdürülebilir gelişme ve yeşil gelişmeye vurgu yapıldı. Bu konuda yeşil teknoloji inovasyonu, yeşil finansman, enerji tasarrufu, çevre koruma, temiz enerji alanlarında etkili adımlar atılması, enerji üretimi ve tüketiminde reform, düşük karbonlu, güvenli ve verimli enerji sisteminin oluşturulması kararlaştırıldı.

Rusnak, Çin'in enerji politikalarının Enerji Şartı'ndaki temel kurallara yüksek seviyede uyduğuna işaret ederek, bunun küresel enerji reformuna yardımcı olacağını kaydetti.

Çin'in hava kirliğiyle mücadeleye büyük önem verdiğine dikkat çeken Rusnak,  Çin'in bu yöndeki çalışmalarını yüksek takdirle karşıladıklarını belirtti:

“Avrupa ekonomisinin kömür üretimiyle ağır endüstriye olan bağımlılığı, eskiden çok yüksekti. Bu nedenle 1950 ve 60'lı yıllarda ciddi hava kirliliği oldu. Günümüzde Avrupa'nın enerji geliştirme tarzında reform yapıldı, hava kalitesi düzeltildi, bunlar mutlaka yapılması gereken çalışmalar. Nasıl ki Avrupa bugün masmavi gökyüzüne sahip, Çin de elbette buna sahip olacaktır.”

Dışa açılmasıyla birlikte, Çin'in enerji güvenliğinin uluslararası enerji piyasasına bağımlılığı giderek artıyor.

Çin her geçen gün küresel enerji yönetimine aktif şekilde katılıyor ve böylece küresel enerji reformunda önemli rol oynuyor.


KUŞAK ve YOL'A DESTEK OLABİLİRİZ


Enerji Şartı Örgütü Genel Sekreteri Rusnak, Çin'in küresel enerji piyasasına yaptığı yatırıma garanti sağlayabileceklerini kaydetti. Rusnak şöyle konuştu:

“Geleneksel enerji geliştirme tarzlarının yenilenmesi, yatırıma ihtiyaç duyuyor. Çin, enerji alanında teknoloji ihracı ve yatırımı için tam kapasiteye sahip bir ülke. Eğer Çin, Enerji Şartı Antlaşması'na katılırsa, örgütümüz de Çin'in Kuşak ve Yol kapsamındaki enerji yatırımına büyük bir teminat sağlayabilir. ”

 Rusnak'ın verdiği bilgilere göre, Enerji Şartı Bakanlar Toplantısı yarın Türkmenistan'da yapılacak. Toplantıya Çin Enerji Genel Müdür Yardımcısı Li Fanrong katılacak.

Rusnak, toplantı vesilesiyle Çin heyetiyle verimli görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduklarını belirtti. Rusnak ayrıca Çin'in Enerji Şartı Örgütü'ne mümkün olduğu kadar erken katılması arzusunu ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor