Abbas Zeki: Çin'in gelişmesi, dünyaya örnek oluşturdu

2017-11-23 11:53:01 CRI

Abbas Zeki: Çin'in gelişmesi, dünyaya örnek oluşturdu

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Abbas Zeki, Çin'in parlak bir kalkınma başarısı elde ettiğini ve dünyanın ortak kalkınması için ilkeleri belirlediğini söyledi.

Filistin Kurtuluş Hareketi (Fetih) Merkez Komitesi üyesi, Arap Ülkeleriyle İlişkiler ve Çin İşleri Bakanı Abbas Zeki, kısa süre önce Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirlerine verdiği röportajda, Çin'in kalkınması ve dünyaya etkileri hakkında değerlendirmede bulundu.

75 yaşındaki Zeki, Çin'i 5 kez ziyaret etti. Çin Komünist Partisi'ne (ÇKP) derin ilgi besleyen Filistin Bakanı, Parti'nin başarılarını tanıtan bir kitap da yazdı.

CRI mikrofonlarına yaptığı açıklamada, Çin'in uygarlığının derin bir temele dayandığına işaret eden Abbas Zeki, ÇKP'nin Çin halkına önderlik ederek reform ve dışa açılma politikasını izleyip Hong Kong ve Macao'nun egemenliğine yeniden kavuştuğunu hatırlattı.

Zeki, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen ay düzenlenen ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde sunduğu rapordaki ifadelerine değindi. Raporda, şu an Çin'in orta hali refah toplumunun kapsamlı olarak inşasında ve Çin'e özgü sosyalizmin yeni döneminde kritik bir sürece girildiğine dikkat çekildiğini söyleyen Zeki, tüm bunların ÇKP'nin Çin milletinin yeniden kalkınışını amaçlayan Çin Rüyası için durmadan çabaladığını yansıttığını kaydetti:

“Çin, araştırma sürecinde sürekli yeni deneyimler biriktirerek ilerliyor. Elde ettiği bir dizi başarı, Çin'i dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline getirdi; dünyadaki yoksul ve baskı altındaki insanlara güç ve iyilik sağladı. Cumhurbaşkanı Xi'nin yeni politikalarını takdir ediyorum. Bu politikalar, Çin'e özgü sosyalizm yolunda doğru yöne ışık tuttu. Xi Jinping, Çin'in kalkınma sürecini güçlü bir şekilde ayarladı. Ordunun güçlendirilmesi, yolsuzlukla mücadele ve hukukun üstünlüğü ilkesi aracılığıyla ülkesini Çin Rüyasının gerçekleştirilmesi yolunda durmaksızın ilerletiyor. İnanıyorum ki, Çin umut vadeden bu yolda cesur adımlarla ilerlemeye devam edecek.”

Çin'in kalkınmasının tüm dünyanın dikkatini çektiğini söyleyen Zeki, diğer ülkelerin de Çin'in deneyimlerinden faydalanmaya istekli olduklarını vurguladı. Zeki, 1997 yılında Asya'yı ve 2008'de dünyayı etkileyen finans krizleriyle mücadelede yeri doldurulamaz kritik bir rol oynayan Çin'in uluslararası sahadaki konumunun sürekli yükseldiğini kaydetti.

Hâlihazırda çözülmesi gereken küresel bir dizi sorun ile dünyanın barışı ve istikrarını etkileyen krizlerin, tamamen Çin'in zekâsı ve planlamasına göre barışçıl bir şekilde çözülebileceğinin altını çizen Zeki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, geleceğin haritasını çiziyor. Çin rüyası nedir? Ülkenin kalkınması ve halkın mutluluğudur. Bu, yalnızca Çin'in rüyası değildir, ayrıca dünyada da gitgide daha geniş destek kazanmaktadır. Latin Amerika'da, Afrika'da ve Asya'da herkes Çin'i takip ediyor, Çin rüyasının gerçekleştirilmesi yolunda edinilen deneyimlerden örnek almaya çalışıyor. Çünkü bu doğrultuda belirlenen politikalar, refah getirmekle kalmadı, aynı zamanda dünyanın ortak kalkınması için gereken ilkeleri belirledi.”

ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ne de değinen Abbas Zeki, Kongre'de ortaya konulan politikaların sadece Çin'e değil, ayrıca tüm dünyaya olumlu etkiler yaratacağı görüşünde.

Çin'in, kadim İpek Yolu'nun geliştirildiği süreçte birçok deneyim kazandığını ve İpek Yolu'nun çoktandır Çin kültürünün bir parçası olduğunu belirten Zeki, günümüzde de Kuşak ve Yol inisiyatifinin, medeniyetler arası diyalog ve güçlü ekonomik kalkınma projeleriyle barışçıl ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmeyi hedef aldığını dile getirdi.

Zeki, Xi Jinping'in 2016 yılında Arap Birliği'nin merkezinde yaptığı konuşmada, Çin'in Ortadoğu'da barışın mimarı olduğunu ve bölgenin kalkınması için itici güç oluşturduğunu kaydettiğini hatırlattı. Abbas Zeki, Çin'in insanlığın ortak kader topluluğunun inşası ve küresel yönetişim sisteminin reformu çağrısının, dünya barışı ve kalkınmasına yeni katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor