Çin, endüstriyel kapasite işbirliğini ilerletiyor

2017-11-22 11:15:24 CRI

Çin, endüstriyel kapasite işbirliğini ilerletiyor

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Zhou Xiaofei, son yıllarda Çin'in endüstriyel kapasite işbirliğini ilerlettiğini açıkladı.

2017 Uluslararası Endüstriyel Kapasite İşbirliği Forumu dün başkent Beijing'de başladı. ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nin ardından “Kuşak ve Yol” ile “uluslararası endüstriyel kapasite işbirliği” konulu ilk uluslararası konferans niteliğini taşıyan foruma 116 ülke ve bölgeden 3 bin temsilci katılıyor.

“Çinli şirketlerin dışa açılmalarına büyük destek verildi”

Forumun açılışında konuşma yapan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Zhou Xiaofei, son yıllarda Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifi çerçevesinde uluslararası endüstriyel kapasite işbirliğini ilerlettiğini, uygun koşullara sahip Çinli şirketlerin dış yatırımlarına ve yabancı işletmelerle ortaklıklarına destek verildiğini vurguladı.

Zhou'nun verdiği bilgilere göre, şu ana kadar Çin, 36 ülke ile endüstriyel kapasite yatırım ve işbirliği belgeleri imzaladı. Çin; başta Fransa, Almanya ve Kanada olmak üzere birçok ülke ile üçüncü taraf piyasalarıyla işbirliği mekanizmasını kurarken, ASEAN, Afrika Birliği ve AB gibi bölgesel örgütlerle çok yönlü endüstriyel kapasite işbirliğini başlattı.

Endüstriyel kapasite işbirliğinin çeşitli ülkelerin avantajlarının birbirini tamamlamasını, karşılıklı yarar ve ortak kazancın sağlanmasını mümkün kıldığına dikkat çeken Zhou, şunları söyledi:

“2016 sonuna kadar, Çinli yatırımcıların yurt dışında kurduğu doğrudan yatırım şirketlerinin sayısı 37 bini buldu. Çin'in doğrudan yabancı yatırım stoku da 1 trilyon 400 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl yabancı ülkelerde faaliyet gösteren Çin sermayeli şirketlerin, bulundukları ülkelere ödediği vergi miktarı 30 milyar dolara çıktı.”

Çin, daha fazla yabancı sermaye için önlemler aldı

Çin, yabancı sermayenin çekilmesi için yatırım ortamını düzelterek, bir dizi önlem aldı. Zhou Xiaofei, yaptığı konuşmada, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından yayınlanan rapora göre, Çin'in dünyadaki en çekici yatırım hedef ülkesi konumunda bulunduğu bilgisini paylaştı.

2016 yılının sonu itibarıyla Çin'in çektiği yabancı sermaye 1 trilyon 800 milyar doları aştı. Çin, üst üste 25 yıldır en fazla yabancı sermaye çeken gelişmekte olan ülke olmakla beraber 9 yıldır da bu alanda dünyada 3. sırada yer alıyor.

19. Kongre raporunda Çin'in dışa açılan kapısının kapatılmayacağına dikkat çekildiğini hatırlatan Zhou, ülkesinin yüksek seviyeli yatırım özgürlüğü ve kolaylığı sağlayan politikaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Çin, yeni turda daha büyük dışa açılma adımları attı. Yabancı şirketlerin Çin piyasalarına erişimini düzenleyen negatif liste düzeltilirken, finans alanında sermaye giriş kısıtlamaları gevşetilecek. Böylece yabancı sermaye için daha şeffaf bir yatırım ortamı oluşturulacak. Bununla birlikte yabancı şirketlerin yatırım yönetim sistemindeki reform derinleştirilecek. Yabancı firmaların yatırım yönetim işlemleri basitleştirilerek yatırım kolaylığı yükseltilecek.”

Foruma katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Danışmanı Sergey Glazyev de bir konuşma yaptı. Glazyev, yaptığı konuşmada, Avrasya Ekonomik Birliği'nin “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle kaynaşmasının, Çin ve Rusya arasındaki ticaret bağlarının sıkılaşmasına güç katacağını kaydederek, bu konuda çalışmaların sorunsuz yürütüldüğünü bildirdi. Glazyev, şöyle konuştu:

“Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin arasında bir anlaşma çerçevesinin imzalanmasına ilişkin hazırlık çalışmaları birkaç hafta önce tamamlandı. Bu anlaşma çerçevesi sayesinde olumlu bir yatırım ortamı kurulabilecek. Anlaşmada teknolojik engellerin ortadan kaldırılması ve fikrî mülkiyet haklarının korunmasına dair içerikler bulunuyor. Anlaşmanın kısa süre içinde imzalanması bekleniyor. Bu, Avrasya Ekonomik Birliği'nin “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle kaynaşması doğrultusunda atılan önemli bir adım.”

Alınan bilgilere göre, açılış töreni ve ana forumun dışında çeşitli bölge ve ülkeler arasında birçok sektörleri kapsayan 26 alt forum ile yatırım ve işbirliği toplantıları yapılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor