“Çin ile Orta ve Doğu Avrupa'nın işbirliğine yeni güç katılacak"

2017-11-21 11:14:56

“Çin ile Orta ve Doğu Avrupa'nın işbirliğine yeni güç katılacak"

Çin'in Varşova Büyükelçisi Xu Jian, Budapeşte'de yapılacak 6. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'nin “16+1” işbirliğine yeni güç katacağına inandığını ifade etti.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenecek 6. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne (16+1) katılmak ve resmi ziyarette bulunmak üzere Macaristan'a gidecek.

Çin'in Varşova Büyükelçisi Xu Jian, Li'nin resmî temasları öncesinde CRI muhabirine verdiği özel röportajda, Çin ve Polonya arasında “Kuşak ve Yol” ile “16+1” çerçevelerindeki işbirliği hakkında bilgi verdi.

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin liderleri arasında 2012'de yapılan ilk görüşmede “16+1” işbirliği resmen başlatıldı. Son beş yılda “16+1” işbirliği alanları sürekli genişletilip zengin sonuçlar elde edildi.

Çin'in Varşova Büyükelçisi Xu Jian, Budapeşte'de yapılacak liderler zirvesinin “16+1” işbirliğine yeni güç katabileceğine dair inancını dile getirerek, şöyle konuştu:

“ ‘16+1' işbirliği, 16 çift ikili ilişkinin basit şekilde birbirine eklenmesinden ibaret değil. Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin dostane işbirliğinde bir inovasyon olarak ‘16+1', iki taraf arasındaki ilişkilerin ilerletilmesinde önemli rol oynuyor.”

“ ‘16+1' iki tarafın kalkınma politikalarını kenetliyor”

Xu Jian, “16+1” işbirliğinin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin kalkınma politikalarının Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle kaynaşmasını güçlendirdiğini ve iki taraf arasındaki işbirliğini daha sistemli, yüksek seviyeli ve geniş kapsamlı hale getirdiğini belirtti. Şu ana kadar “16+1” çerçevesinde 4 işbirliği belgesi ile bir orta vadeli eylem planının çıkarıldığına dikkat çeken Xu, bunların aşamalı işbirliği hedefleri ile ticaret ve finans alanlarında kolaylığı amaçlayan önlemleri içerdiğini söyledi. Xu, sözlerine şöyle devam etti:

“Tarafların bu görüşmede fırsatlardan yararlanarak ‘16+1' işbirliğinin istikrarlı gelişmesini ilerletmelerini ümit ediyoruz. Ayrıca ‘16+1' işbirliğinin; Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrupa Ekonomik Alanı'yla kaynaşma noktası; Çin-Avrupa ortaklık ilişkilerini geliştirmeye dair öncelik bölgesi ve Çin-Avrupa işbirliğinin yeni büyüme motoru haline getirilmesini arzuluyoruz.”

Çin ile Polonya arasındaki işbirliği derinleşiyor

Çin Büyükelçisi, Polonya'nın “16+1” liderler zirvesine ilk ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyledi. Polonya hükümeti ve çeşitli çevrelerin de “16+1” işbirliğini büyük fırsat olarak gördüklerini ve Çin'le işbirliğine önem verdiklerini vurgulayan Xu, Çin-Polonya işbirliği hakkında şu bilgileri verdi:

“ ‘16+1' işbirliği ve ‘Kuşak ve Yol' inisiyatifinin ilerletilmesiyle birlikte iki ülke arasında siyaset, ekonomi ve kültür alanlarındaki temas ve işbirliği gün geçtikçe derinleşiyor, zengin sonuçlar elde ediliyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor