Çin-Filipinler ilişkisi sağlıklı ilerliyor

2017-11-16 11:57:12 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Filipinler'in başkenti Manila'da Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'le görüştü.

Li Keqiang, yaşanan olumlu gelişmelere bakıldığında, iyi komşuluk ve dostluk politikasının hem Çin hem Filipinler'in temel çıkarlarına uygun olduğunu kanıtladığını belirtti. Li, Çin'in Filipinler ile dostluğunu sağlamlaştırmaya, işbirliğini derinleştirmeye, iki ülke arasındaki ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı olarak ilerletmeye hazır olduğuna işaret etti.

On yılın ardından Filipinler'e gelen ilk Çin Başbakanı olan Li Keqiang,  Duterte'ye Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in selamını iletti.

Li, şu an Kuzey yarımkürede kışın başlamasına rağmen, Manila'daki havanın, tıpkı şu an Çin-Filipinler ilişkisi gibi sıcak olduğuna işaret etti. Li, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşme temelinde ilerlediğini ve bu olumlu gelişmeyi sağlamlaştırmak istediklerini ifade etti.

Başbakan olarak görevine başladıktan sonra ilk defa Filipinler'e geldiğini dile getiren Li, ziyaretinin asıl amacının dostluk olduğunu belirtti.

Li, Çin'in Filipinler'le ticaret, yatırım, bilişim teknolojisi, tarım ve balıkçılık ile yoksul nüfusu azaltma gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye, geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik tehlikelerini daha iyi göğüslemek üzere stratejik güvenlik çalışmalarını pekiştirmeye, iki ülke arasında kültür, bilim ve teknoloji, sağlık ve gençlik alanlarındaki işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu da belirtti.

Filipinler'i Doğu Asya Zirvesi'ni başarıyla düzenlediği için tebrik eden Li, Çin'in dış politikada her zaman ASEAN'a öncelik verdiğini vurguladı. Filipinler'in yakın zamanda Çin-ASEAN ilişkileri koordinatör ülkesi rolünü üstleneceğini  hatırlatan Li, Çin'in Filipinler'le beraber Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişmesini hızlandırarak, bölge barışı ve istikrarına kalıcı dinamizm sağlamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Li Keqiang'ın bu ziyaretinin Çin Başbakanı tarafından son on yılda Filipinler'e yapılan ilk ziyaret olduğu için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Duterte, Li Keqiang ile savunma, güvenlik, sınır ötesi suçlar ve uyuşturucu ticaretiyle mücadele gibi her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulunduğunu anımsattı.

Duterte, Çin'in Filipinler'in iyi dostu ve ortağı olduğunu belirterek, Çinli şirketleri Filipinler'e yatırım yapmaya davet etti.

Duterte, Çin-ASEAN ilişkileri koordinatör ülkesi rolünü yerine getirerek, Çin-ASEAN ilişkilerini daha da hızlandırmaya hazır olduklarını işaret etti.

Li Keqiang ve Duterte görüşmenin ardından altyapı tesisleri, endüstriyel kapasite, ekonomi, teknoloji, finans ve kültür gibi alanları kapsayan ondan fazla işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor