Çin-Laos kader ortaklığı oluşturulacak

2017-11-14 11:46:05 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Laos'a ulaşarak, bu ülkedeki resmi ziyaretine başladı.


Söz konusu ziyaret, son 11 senede Çin'den Laos'a cumhurbaşkanlığı seviyesinde yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor. Lao Halkın Devrimci Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Laos Cumhurbaşkanı Boungnang Vorachith, Xi Jinping'i üst düzey bir törenle karşıladı. İki lider, görüşmede kader ortaklığının birlikte inşa edilmesi konusunda fikir birliğine vardı.


Xi Jinping, dün onuruna düzenlenen akşam yemeğinde bir konuşma yaptı.

“Ayaklarım Laos topraklarına bastığı ilk andan itibaren, Laos tarafından çok sıcak ağırlanıyoruz. Laos halkının, Çin halkına duyduğu dostluğu hissedebiliyoruz.”


Xi Jinping, yemekten önce Boungnang Vorachith ile bir araya geldi. İki taraf arasındaki iyi komşuluk, dostluk, yoldaşlık ve ortaklık ruhuna göre, geneleksel dostluğun sağlamlaştırılması ve kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkilerinin yeni bir seviyeye taşınması hakkında fikir birliğine varıldı.


Akşam yemeğinde yaptığı konuşmada kendisinin yedi yıl aradan sonra tekrar Laos'a geldiğini ifade eden Xi, Laos'un birçok alanda kaydettiği yeni başarıları görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

 

“2005 ve 2010 yıllarında Laos'a iki defa gelmiştim. Laos'un dürüst halkı, rengarenk görüntüsü ve uzun tarihi bende derin bir izlenim bırakmıştı. Yedi sene sonra tekrar Laos'a geldiğimde, bu ülkenin ekonomik gelişimi, toplumun istikarı, verimli hükümet yönetimi ve huzurlu halkı ile birçok alanda kaydedilen başarıları gördüm. Bu, çok memnuniyet verici bir durum. Laos halkının, Boungnang Vorachith'in liderliğindeki Lao Halkın Devrimci Partisi önderliğinde, gelişme hedeflerine ulaşarak, reform ve dışa açılma sürecinde devamlı yeni başarılar kaydedebileceğine inanıyorum.”


İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 56 sene boyunca, iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinde alınan zengin sonuçlar, iki ülke halkına birçok somut fayda getirdi.


Xi Jinping, Çin'in Laos'la birlikte stratejik önem taşıyan kader ortaklığını birlikte inşa etmeye hazır olduğunu ifade etti.


Boungnang Vorachith ise, konuşmasına ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde önemli sonuçlar alınmasını kutlayarak başladı.


Vorachith, Çin halkının, Xi'nin liderliğindeki ÇKP önderliğinde “İki 100 Yıllık” hedefe ilerleyeceğine inandığını belirtti.


“Bugünkü bu neşeli hava içinde, kardeş Çin halkının çeşitli çalışmalarda kaydettiği tarihi başarılar; özellikle ÇKP'nin kazandığı olağanüstü başarılara tebriklerimi sunuyorum. Çin halkının, Xi Jinping'in liderliğindeki ÇKP önderliğinde, Çin'e özgü sosyalizm inşasında daha büyük başarılar kaydedeceğine, 'İki 100 Yıllık' hedefe ulaşacağına, Çin'i müreffeh, demokratik, uygar, uyumlu, güzel ve modern, güçlü bir sosyalist ülke olarak inşa edeceğine inanıyorum.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor