Xi ve Trump'ın Yasak Kent buluşması

2017-11-09 11:27:29 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, dün başkent Beijing'deki Yasak Kent Saray Müzesi'nde ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ı karşıladı.

İki ülkenin liderleri, eşleriyle birlikte Yasak Kent'in kuzeybatısında yer alan Hazineler Salonu'nda (Baoyun Binası) beş çayında buluştu, çiftler daha sonra saray müzesini gezdi.

Xi ve Trump kültürel eserlerin onarıldığı bir salonu gezdikten sonra Pekin Operası izledi.

Trump ve eşi dün Beijing'e varır varmaz ilk durak olarak bir dünya kültür mirası olan Çin'in eski imparatorluk sarayı Yasak Kent'e gitti.

Trump'ın Çin gezisi dünyanın ilgi odağı

Xi Jinping, Yasak Kent'teki görüşmede, Trump'ın ABD Başkanlığının ilk yılında Çin'e resmi ziyaret gerçekleştirmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Xi, büyük önem taşıyan Trump'ın Çin gezisinin sadece Çin ve ABD'de büyük ilgi çekmekle kalmayıp, tüm dünyanın ilgi odağı haline geldiğini vurguladı.

Xi, iki tarafın ortak çabalarıyla ziyarette verimli sonuçlar elde edileceğine olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Trump'ın isteği üzerine, Çin'in ekonomik ve toplumsal gelişmelerdeki mevcut durumu ve kısa süre önce sona eren Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi hakkında bilgi verdi.

Trump Çin'de diplomatik olarak “State Visit Plus” (Devlet Ziyareti +) olarak ifade edilen bir programla ağırlanıyor. Bu kapsamda Trump için resmi temaslar haricinde bir dizi kültürel etkinlik de ayarlandı.

İçten evsahipliği nedeniyle Çin tarafına teşekkür eden Trump, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanması ve Cumhurbaşkanı Xi'nin bir kez daha ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliğine seçilmesi nedeniyle tebriklerini iletti. Trump, Çin'in ekonomik gelişmelerde elde ettiği başarıları takdirle değerlendirerek, Çin ziyaretinin başarılı geçmesi temennisini dile getirdi.

Çay sohbetinde “torun diplomasisi”

Trump, çay sohbeti sırasında tablet bilgisayarını çıkararak Xi ve Çinli first lady Peng'a torunu Arabella Kushner'ın Çince şarkı söyleyip klasik Çin şiiri okuduğu videolarını izletti.

Arabella Kushner'ın Çince kabiliyeti, Xi Jinping'den tam not aldı.

Arabella'nın Çin'de bir yıldız haline geldiğini ifade eden Xi, Trump'ın torununun ileride mutlaka Çin'i ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

Çay sohbetinin ardından Xi ve Trump Yasak Kent'in ilk üç salonu olan Taihe, Zhonghe ve Baohe salonlarını gezdi. Yasak Kent'in görkemli tasarımına hayran kalan Trump, zengin geleneksel Çin kültürünü takdirle değerlendirdi.

Liderler ve eşleri daha sonra Yasak Kent'e bağlı “kültürel miraslar hastanesini” ziyaret etti.

Burada hasar görmüş saat, ahşap, seramik ve tekstil ürünler, kaligrafi eserleri ve resimlerin onarımı yapılıyor. Trump ve eşi burada bir kaligrafi eserin çerçevelenmesi işlemine de katıldı.

Trump için hazırlanan kültür turu daha sonra Yasak Kent'in müzik salonundaki (Changyin Salonu) Pekin Operası'yla devam etti. Liderler aynı akşam ikili ilişkiler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Trump dün akşam Twitter hesabında Çin gezisiyle ilgili ilk mesajını paylaşarak, Cumhurbaşkanı Xi ve eşi Peng'a içtenlikle teşekkür ettiğini söyledi.

Donald Trump için bu sabah Büyük Halk Sarayı önünde resmi karşılama töreni düzenlendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor