“Çin ve ABD'nin ortak düşmanı ticari korumacılık”

2017-11-08 10:39:56

 ABD Başkanı Donald Trump, 8-10 Kasım'da Çin'e resmi ziyaret yapacak. Trump'a kalabalık bir iş heyeti eşlik edecek.

Ziyaret kapsamında ikili ticaret etkinlikleri düzenlenecek, çok sayıda işbirliği anlaşması imzalanacak.

Ziyareti değerlendiren Çinli ve Amerikalı uzmanlar ve işadamları, iki ülke arasında çifte kazaca dayalı işbirliğinin geleceğinden ümitli.

Son yıllarda Çin ile ABD arasında ticari işbirliği verimli geçti. Çin'de otomotiv devi BYD Şirketi, ABD'de Çin sermayeli bir otobüs fabrikasının sahibi konumunda. Bu fabrika aynı zamanda Kuzey Amerika'da en büyük elektrikli otobüs fabrikası.

2013 yılından bu yana BYD'nin bu fabrika için yaptığı yatırım 230 milyon ABD Doları'na ulaştı. Fabrika şu an ABD'de piyasanın yüzde 80'ini oluşturuyor.

BYD Marka ve Halkla İlişkiler Genel Yöneticisi Li Wei bu konuda şunları kaydetti:

“Yeni enerjiye dayalı ulaşım, Çin ile ABD arasındaki işbirliğinde verimli bir kanal haline geldi. BYD, ABD piyasasına girmeden önce Çin'de zengin deneyimler edindi, ürünlerimizin güvenilirliği yüksek. Bu nedenle ABD'de müşterilerce olumlu karşılandı. Aslında bizim ürünlerimiz, ABD piyasasındaki boşluğunu da doldurdu. Bu nedenle iki tarafın bu alanda işbirliği potansiyeli büyük.”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e başarılı bir ziyaret gerçekleştirip, yeni dönemde Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesine hız verilmesini beklediklerini belirtti.

Ticaret dengesizliğinin çözümü için kısıtlamalar gevşetilmeli

Çin'in Washington büyükelçisi Cui Tiankai, ABD'nin Çin'e karşı uyguladığı sivil amaçlı ileri teknoloji ürünlerine ihracat kısıtlamasını gevşetmesi halinde, ABD'nin Çin'e ihracatının büyük boyutta artabileceğini, böylece Çin-ABD ticaret dengesizliğinin uzun vadeli çözüme kavuşabileceğini söyledi.

ABD, Ağustos ayından bu yana Çin'e karşı 301 soruşturma başlattı. Soruşturmalar teknolojik transfer, fikri mülkiyet hakları ve inovasyon gibi alanlarda yürütüldü. Bu tek taraflı eylem, ABD-Çin ticari ilişkisinin geleceğine dair endişelere yol açtı.

ABD'nin eski ticaret temsilcisi Charlene Barshefsky, ticari korumacılığa başvurulmaması gerektiğini vurguladı:

“Çin ve ABD gibi iki büyük devlet, küresel yönetim konusunda son derece büyük sorumluluklar üstleniyor. Bu nedenle karşılıklı yarara dayalı ikili ilişkiler kurmalılar. Ticari korumacılık iki tarafın ortak düşmanıdır.”

Çin ile ABD arasında çeşitli alanları kapsayan bağlantılar günden güne yoğunlaşıyor. İki ülke arasında ticari ve ekonomik işbirliğinde yeni aşamaya girildi. Çin Dış Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi Profesörü Cui Fan bu konuda şunları kaydediyor:

“Çin ile ABD arasındaki ticaret öncelikleri, ürün piyasasından üretim elementleri piyasasına genişletecek. Ürün piyasası derken genel olarak mal ve hizmete işaret ediyoruz. İki taraf arasında uzun vadeli anlaşmazlık, ticaret dengesizliğidir. Sonraki aşamada rekabet ve işbirliği, üretim elementleri piyasasına genişletilecek, buradaki elementleri genel olarak sermaye, teknoloji ve nitelikli insanlar oluşturuyor. ”

Çin ve ABD'deki önde gelen uzman ve işadamları, Trump'ın Çin ziyaretiyle adil ve çifte kazançlı ticari işbirliğinde daha fazla görüş birliğine varılabileceğini savunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor