Li'nin ziyareti Çin-ASEAN bağlarını güçlendirecek

2017-11-07 14:35:10 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang 12-16 Kasım günlerinde Manila'da ASEAN liderler toplantısına katılacak. Li aynı zamanda Filipinler'e resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında Başbakan Li'nin gezisiyle ilgili bilgi verildi. Dışişleri bakan yardımcısı Chen Xiaodong, Çin'in Doğu Asya'yla işbirliği politikalarını açıklayacak Başbakan Li'nin, Çin-ASEAN ilişkilerinin derinleştirilmesini amaçlayan 30'a yakın yeni girişim ortaya koyacağını ifade etti.

Li Keqiang Filipinler programı kapsamında üç ayrı toplantıya katılacak. Li, 20. Çin-ASEAN (10+1) Liderler Toplantısı'nın yanı sıra, 20. ASEAN-Çin-Japonya-Güney Kore (10+3) Liderler Toplantısı ve 12. Doğu Asya Zirvesi'ne katılacak.

Dışişleri bakan yardımcısı Chen Xiaodong, diyalog ve işbirliğine odaklanan ASEAN liderler toplantılarının, taraflar arasında anlayışın artırılması için katkı sağlamasını arzu ettiklerini söyledi ve şunları ekledi:

"Başbakanı Li, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin ruhunu, yeni dönemde Çin'e özgü komşu ülkelerle diplomasi politikasını ve Çin'in Doğu Asya'daki işbirliğine dair görüşünü tanıtacak. Li ayrıca bağlanırlık, gıda güvenliği, yoksulluğun azaltılması, turizm ve yolsuzlukla mücadele dâhil çeşitli alanlarda somut işbirliğinin derinleştirilmesini amaçlayan 30'a yakın yeni girişim hakkında muhataplarına bilgi verecek. Böylece Çin ile ASEAN arasındaki ilişkiler ve Doğu Asya ülkelerinin işbirliği yeni aşamaya taşınacak."

20. Çin-ASEAN (10+1) Liderler Toplantısı'nda iki taraf Çin-ASEAN ilişkilerinin uzun vadeli gelişmesiyle ilgili bir plan ortaya koyacak. Çin-ASEAN stratejik ortaklık ilişkilerinin 2030 vizyonu oluşturularak, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile ASEAN arasında entegrasyon pekiştirilecek.

İki taraf ayrıca 2018 yılını Çin-ASEAN İnovasyon Yılı olarak belirleyerek, kültürel teması ilişkilerin belkemiği haline getirerek, daha yüksek seviyeli bir Çin-ASEAN stratejik ortaklık ilişkisi inşa edecek.

Bu yıl ASEAN-Çin-Japonya-Güney Kore (10+3) işbirliğinin 20. yıldönümü. Geçen 20 yıllık sürede 10+3 işbirliği, Doğu Asya Topluluğu'nda başlıca kanal haline geldi.

Çin, katılacağı toplantılarda taraflarla birlikte Orta Asya Ekonomik Ortaklığı inşasına odaklanarak gelişme yönlerini belirleyecek. Böylece 10+3 işbirliği, ASEAN işbirliğinin lokomotifi haline gelecek.

Bu defaki Doğu Asya Zirvesi'nde, Çin tarafı, zirvenin gelişme yönüyle ilgili düşüncelerini açıklayacak. Çin tarafı, zirvenin stratejik bir forum olma niteliğine, ekonomik gelişme ve siyasi güvenin artırılmasına vurgu yapacak. Çin, ayrıca halkın yaşamı ve kalkınmaya odaklanarak, bölgede sürdürülebilir ve ortak gelişmenin gerçekleştirmesini hızlandıracak.

ASEAN liderler toplantıları sırasında, Başbakan Li, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık İlişkileri Anlaşması (RECP) Liderler Toplantısı'na da katılacak. Bu, anlaşmayla ilgili görüşmelerin 2012 yılında başlatılmasından bu yana düzenlenen ilk liderler toplantısı olacak. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen bu konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Toplantıda, görüşmelerde edinilen çeşitli ilerlemeler değerlendirilecek ve mevcut sorunlar analiz edilecek. Anlaşmanın taraflarından biri olan Çin, ASEAN'ın öncü konumunu destekleyerek, görüşmelerin tamamlanarak anlaşmaya varılması için tüm tarafların çaba göstermesi çağrısında bulunuyor."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor