Çin'in uydu navigasyon sisteminde yenilik

2017-11-06 10:35:39

Üçüncü nesil Beidou navigasyon sistemine ait 2 uydu 5 Kasım günü Çin'in Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden başarıyla uzaya gönderildi.

Bu kritik adım, Çin'i kendi küresel navigasyon sistemine sahip olmaya bir adım daha yaklaştırdı. Sistemin kurulmasının ardından Çin dünya çapında navigasyon hizmeti verebilecek. 


Dün fırlatılan iki uydu, Beidou sisteminin 24 ve 25. uyduları olurken, üçüncü nesil Beidou navigasyon serisinin de ilk iki aracı oldu.

Xichang Uydu Fırlatma Merkezi Başkanı Zhang Xueyu, fırlatma misyonunun başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Beidou Navigasyon Sistemi Genel Tasarımcısı Yang Changfeng ise Beidou-3 serisi uydularının ilk kez fırlatılmasıyla, küresel navigasyon sisteminin mümkün olduğu kadar erken sürede dünya genelinde hizmet vereceğini söyledi. Yang Changfeng bu konuda şunları kaydetti:       


“Bahsi geçen iki uydunun başarıyla uzaya gönderilmesi, Beidou küresel navigasyon sisteminin oluşturulması için büyük önem taşıyor. Bu gelişme, Beidou sisteminden gerçek anlamda faydalanılması ve yaygınlaştırılmasında yeni bir sayfa açtı. Bu sayede Beidou sistemi kapsamındaki uluslararası işbirliği de pekiştirilecek.”

Beidou küresel navigasyon sistemi, Çin'de önemli uzay altyapı tesislerinden biri. 2009 yılında resmen başlatılan Beidou-3 navigasyon projesi, geçen 8 yılda büyük ilerleme kaydetti.

Temel teknolojik sorunlar kapsamlı şekilde çözüldü, yerkürede denemeler gerçekleştirildi, uydunun tasarımı kesinleştirildi. Özellikle 2015-2016 döneminde yörüngedeki denemeler tamamlandı.


Beidou, dünyada dördüncü uydu navigasyon sistemi olacak

 

Edinilen bilgilere göre Beidou-3 uydularına arama ve kurtarma fonksiyonları gibi yeni özellikler eklendi, uydular yeni nesil rubidyum atom saati ve hidrojen maser saatiyle donatıldı, böylece bu uyduların temel kapasitesi artırıldı. Aynı zamanda dünyanın diğer küresel navigasyon sistemleriyle sinyal kaynaşması güçlendirildi. Beidou-3 projesi genel tasarımcı yardımcısı Xie Jun şu bilgileri veriyor:

“Yeni fırlatılan iki uydu, sinyal kalitesi gibi çeşitli alanlarda Beidou-2 serisine göre büyük ilerleme kaydetti. ABD menşeli GPS, Rus yapımı Glonass ve AB yapımı Galileo sistemiyle etkin kaynaşma yapabilecek düzeyde.  ”

Son iki uydunun başarıyla fırlatmasının ardından, Beidou sistemine ait uyduların gelecekteki fırlatılışları için de süreç başlamış oldu. 2018 yılında bu kapsamda 18 uydu fırlatılması ve bu uyduların Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkeleri kapsaması bekleniyor.  2020 yılına kadar toplamda 30 uydu fırlatılacak, böylece küresel hizmet sağlanacak.

Beidou Navigasyon Sistemi Genel Tasarımcısı Yang Changfeng önümüzdeki süreçte fırlatma hedefleri hakkında bilgi verdi. Buna göre, Beidou sistemi temelinde Ulusal Konumlandırma, Navigasyon ve Zamanlandırma Sistemi (PNT) kurulacak:

“PNT sistemi, öncelikle Beidou sistemi temelinde kurulacak. İkincisi, hava, kara, sualtı ve iç mekân olmak üzere dört boyutlu sistem oluşturulacak. Elbette çok sayıda ileri teknolojinin faydalanılacağı bu sistem, Çin'in bilişim hizmetleri kapasitesini yükseltecek, ulusal güvenlikle ilgili ve ekonomik gereksinimleri karşılayacak, dünya çapında müşterilere hizmet sağlanacak. ”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor