ABD'li senatör: Çin-ABD ilişkilerinin geleceğine güvenim tam

2017-11-02 11:43:33

ABD'li senatör: Çin-ABD ilişkilerinin geleceğine güvenim tam

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine 8-10 Kasım günlerinde Çin'i ziyaret edecek. Trump'in ilk Çin ziyareti medyanın dikkatini çektiği gibi, ABD'nin siyasi çevresi tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

ABD'nin Montana Senatörü Steve Daines, Çin-ABD ilişkilerinin geleceğine tam güvenle baktığını ve karşılıklı ziyaretler aracılığıyla iki ülkenin gençleri arasındaki anlayışın pekiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Daha evvel bir firmanın yöneticisi olarak Çin'in farklı yerlerinde 6 yıl çalışan Daines'in memleketi Montana, ABD'nin önde gelen tarım eyaleti konumunda. Eyaletin köylüleri ve çobanları, Çin ile tarım alanındaki işbirliğini güçlendirerek Çin'e dana eti ve buğday ihraç etmeyi arzuluyorlar.
Senatör Daines, Çin-ABD ilişkilerin istikrarlı gelişeceğine inancının iki liderin sıkı temaslarda bulunmalarından kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:
“Başkan Trump, iktidara geldikten sonraki bir sene içinde Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ikinci kez resmi görüşme gerçekleştirecek. Trump'ın Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğini biliyorum. Geçen hafta kendisi beni aradı ve gezi ile ilgili olumlu konuştu. Trump, aynı sabah Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i arayarak Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla sona ermesi ve tekrar parti genel sekreterliğine seçilmesinden dolayı Xi'yi tebrik etti.” 

İş adamı sıfatıyla başkanlık koltuğuna oturan Trump'ın iletişimin önemini çok iyi bildiğine ve etrafında istikrarlı ve güçlü bir danışmanlık grubunun bulunduğuna dikkat çeken Daines, bunların Çin-ABD ilişkilerinin iyiye gideceğine güvence verdiğini kaydetti.

Xi-Trump görüşmesinin gündem maddelerine de değinen Senatör Daines, Kore yarımadasındaki nükleer sorun ile Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin zirvenin gündeminde önemli yer tutacağını öngördü.

"Çin ile ABD arasında “Tukidides tuzağı” söz konusu mu?”

Uzmanların, Çin ile ABD'nin “Tukidides tuzağı”ndan kaçıp kaçamayacağına ilişkin tartışmalarına da dikkat çeken Steve Daines, iki ülkenin açık bir iletişimde bulunmaları durumunda çatışmaların önlenebileceğini savunarak şöyle konuştu:
“Çin ile ABD arasında çatışmaların olmasından yana değilim. Bütün ilişkilerde mutlaka fikir ayrılıkları görülebilir. Fikir ayrılığı bulunması önemli değil, iletişim kanalının açık olması önemlidir. Yükselen bir ülke ile hakim olan bir ülke arasında çatışmanın kaçınılmaz olması aşırı basite indirgenmiş bir fikir. Çin-ABD ilişkilerini etkileyen unsurlar çok fazla. Daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirilmeli. ”

“Halkların iletişimi ikili ilişkiler açısından büyük önem taşıyor”

Çin'de çalışma geçmişine sahip olan Steve Daines, halklar arası kültürel iletişimin ikili ilişkilerin gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını ve gençlerin kendi ülkelerinin dış ilişkilerinde önemli bir pay alan yabancı ülkeyi gözlemleyip anlaması gerektiğini söyledi. Daines, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin ile ABD arasında yerel ve kültürel düzeyde iletişimin güçlendirilmesini destekliyorum. Yerel iletişim, şüpheleri azaltma ve
ortak kazanca dayalı işbirliğini güçlendirmede büyük rol oynar. Geçen ay memleketim Montana'da Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai'yi ağırladım ve Sayın Büyükelçi ile bölgedeki köylü ve çiftçilerin Çinli iş adamlarıyla iletişimini güçlendirmeleri meselesini konuştuk. Amerikalı gençleri, Çin'i ve Çin'in komşu ülkelerini gezmeye davet ediyorum. Çinli gençler de ABD'yi görmeli. Amerikalılar, Çin'i iyi tanımak için karşı tarafı kendi ülkelerini anladıkları gibi anlamalı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor