Xi-Trump görüşmesi, ikili ilişkilerin yönünü belirleyecek

2017-11-01 11:53:25 CRI

Xi-Trump görüşmesi, ikili ilişkilerin yönünü belirleyecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 8-10 Kasım günleri arasında Çin'e resmî ziyaret yapacağı bildirildi.

Çin'in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, önceki gün düzenlenen basın toplantısında, Trump'ın gerçekleştireceği Çin ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 Ziyaretin başlıca amaçlarından birinin, Çin-ABD ilişkilerinin önümüzdeki aşamadaki gelişme yönünü tayin etmek olduğunu söyleyen Cui, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmeyi sürdürmesi, işbirliğinin derinleştirilmesi ve anlaşmazlıkların daha etkili şekilde çözülmesinin beklendiğini ifade etti.

 Trump'ın, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından Çin'i ziyaret eden ilk yabancı devlet başkanı olacağını vurgulayan Büyükelçi Cui, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Trump arasında geçen dönemde olumlu temaslar kurulduğunu, iki liderin 2 kere yüz yüze, 8 defa telefonda görüştüğünü ve birçok kez mesajlaştığını söyledi.

 Cui, Çin'in Trump'ı “resmî ziyaret+” ("state-visit-plus" ) düzeyde karşılayacağını belirterek şunları söyledi:

“Başkan Trump, Çin'e ilk kez resmî ziyarette bulunacak. ABD Başkanı Çin'de “resmî ziyaret+” düzeyde karşılanacak. Ziyareti sırasında resmi temaslarının dışında sayın devlet başkanı ve ailesi için özel programlar yapılacak. Amacımız, iki ülkenin liderlerinin stratejik diyalog için yeterince zamana sahip olmasını sağlamak. Çünkü bu görüşme, ikili ilişkilerin gelişmesi için büyük önem taşıyor.”

“Kore sorunu bütün tarafların ortak çabasıyla çözülebilir”

Büyükelçi Cui, iki lider arasındaki görüşmenin ana gündem maddelerinden ikisinin Kore yarımadasındaki nükleer sorun ile ekonomi ve ticaret olmasının beklendiğini söyledi.

Çin'in öteden beri Kore nükleer sorununun uygun şekilde çözülmesi için diyalog ve temasların yoğunlaştırılması konusunda büyük çaba harcadığına vurgu yapan Cui, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını ciddi ve kapsamlı şekilde uyguladıklarına dikkat çekti. Çin'in diğer taraflardan da daha fazla olumlu karşılık beklediğini dile getiren Cui, şöyle konuştu:

“Kore nükleer sorununun çözülmesi için sadece Çin değil, başta ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olmak üzere bütün tarafların ortak çaba harcaması gerekir. Sadece Çin'in gayret sarf ettiği, diğer tarafların ise gerginliği arttıran girişimlerde bulunduğu takdirde bu sorun çözülemez. Bilakis, durum daha karmaşık bir hal alabilir ve bütün tarafların çıkarları zarar görebilir.”

“Daha adil ve karşılıklı yarara dayalı ticaret ilişkisi geliştirilmeli”

Açıklamasında, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin gidişatından söz eden Cui, iki ülkenin daha adil ve karşılıklı yarara dayalı ticaret ilişkileri geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor