Dünyanın önde gelen girişimcileri Xi Jinping'i dinledi

2017-10-31 12:07:09 CRI

Dünyanın önde gelen girişimcileri Xi Jinping'i dinledi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün başkent Beijing'de Tsinghua Üniversitesi Ekonomi Yönetimi Fakültesi Danışman Komitesi'nin yabancı ve Çinli girişimci üyeleri ile görüştü.

Xi Jinping, yeni görev döneminde, ekonomi ve finans sektöründe dünyanın önde gelen yabancı şirketlerinin temsilcileriyle ilk görüşmesini dün gerçekleştirdi. Görüşmeye katılanlar arasında ABD'li Paulson Fonu Başkanı Henry M. Paulson, Blackstone Grubu Başkanı Stephen A. Schwarzman, Apple şirketinin CEO'su Tim Cook, Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg gibi ünlü isimler de yer aldı.

Görüşmede, Çin'in daha önce hiç görülmemiş bir kararlılık ve güçle reformların kapsamlı olarak derinleştirilmesini ilerlettiklerini vurgulayan Xi Jinping, dışa açılmaya dayalı reform ve gelişmeyi güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Xi, görüşmenin başlangıcında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Sizlerle buluşmaktan çok memnunum. Birçoğunuz benim eski dostlarımsınız. Bazılarınız ile kısa süre evvel buluşmuştuk. Bir kez daha bu kadar çok dostla bir araya gelmek çok nadir bulabileceğimiz bir fırsat. Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin ardından görüştüğüm ilk yabancı konuklar sizlersiniz.”

Toplantıda söz alan Tsinghua Üniversitesi Ekonomi Yönetim Komitesi Danışmanlık Grubu Başkanı Jim Breyer, grup adına Xi Jinping'e şu soruları yöneltti:

“Çin'in gelişmesine dair vizyonunuz hakkında bilgi almak isteriz? Önümüzdeki 10 yılda Çin'in inovasyon alanındaki ilerlemesine nasıl bakıyorsunuz? Danışma Komitesi'nin üyeleri olarak Çin'in diğer ülkeler ile ilişkilerini geliştirmesi için neler yapabiliriz?”

Xi Jinping, bu soruya cevaben ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin çok büyük önem taşıdığını ve Çin'e özgü sosyalizm yolunda ilerlemenin sürdürülmesine dair güveni artırdığını belirtti. Çin ekonomisinin kalkınma mucizesinin devam ettirilmesi için hızlı büyümeden kaliteli büyümeye odaklanılması gerektiğini belirten Xi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin ekonomisinin stratejik hedefleri; kaliteli, verimli ve güçlü reform temelinde modern ekonomi sisteminin kurulması, üretim unsurlarının verimliliği ve ekonomide inovasyon ve rekabet gücünün sürekli pekiştirilmesi ile yeni kalkınma kavramının kararlılıkla izlenmesidir. Arz yanlı yapısal reform ana çizgisinde modern sanayileşme, bilimselleşme, kentleşme ve tarımsal modernizasyonun eş zamanlı olarak gelişmesini ilerleteceğiz. İnovasyon inşasını hızlandıracağız, köy ve kasabaları kalkındırma ile bölgesel eşgüdümlü kalkınma stratejilerini uygulayacağız; sosyalist piyasa ekonomisinin daha sağlıklı hale getirilmesini hızlandıracağız; ekonominin dışa açıklık seviyesini daha yükseğe taşıyacağız.”

Çin'in ulusal egemenliği, güvenlik ve kalkınma haklarını korumanın yanı sıra dışa açılmayı temel politika olarak yürütmeye devam edeceğini belirten Xi Jinping, dışa açılma politikasında karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkesini kararlılıkla izleyeceklerini ve dışa açılmanın kalitesi ve düzeyini sürekli olarak artıracaklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor