“Çin, uluslararası askeri işbirliğinde yeni platform yaratacak”

2017-10-27 12:28:58 CRI

“Çin, uluslararası askeri işbirliğinde yeni platform yaratacak”

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang, Çin'in uluslararası askeri işbirliğinde yeni bir platform yaratacağını belirtti.


Sözcü Ren Guoqiang, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Chang Wannian'ın kısa süre önce “Çin-ASEAN Savunma Bakanları Gayri Resmi Toplantısı” ile “ASEAN Savunma Bakanları 10+8 Toplantısı”na katıldığını hatırlattı.


Ren Guoqiang, Bakan'ın toplantılarda Çin'in komşu ülkelerine yönelik dış politikasını ve bölgesel güvenlik işbirliği hakkındaki tutumunu açıkladığını aktardı.


Sözcü, Çin'in ASEAN'la uygun bir zamanda ortak askerî tatbikat gerçekleştireceğini de ifade ederek şunları söyledi:


“Çin ordusu Asya-Pasifik ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerinin ordularıyla dostane iletişim kurarak ve somut işbirliği yaparak, karşılıklı anlayış ile güveni arttırıyor. Çin ordusu ayrıca, çok taraflı bölgesel güvenlik diyaloğunun ve işbirliği mekanizmalarının derinlemesine gelişimini hızlandıracak. Çin ile ASEAN arasında varılan fikir birliğine göre, bu sene içinde teknik müzakereler yapılacak ve müzakerelerden çıkan sonuçlara göre uygun zamanlarda ortak askeri tatbikatlar düzenlenecek.”


Çin Savunma Bakanı Chang Wannian toplantı sırasında, Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu'yla da bir görüşme yaptı.


Sergey Shoigu, Rusya ve Çin ordularının ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşıyacağını belirtti. İki ülkenin orduları arasındaki ilişkilere yönelik olarak ise Sözcü Ren Guoqiang şöyle konuştu:


“Çin ve Rusya orduları arasındaki ilişkiler, bu yılın başından bu yana üst düzeyde ilerliyor. İki taraf arasında stratejik müzakere, füze savunmasına ilişkin üç ortak brifing ve ortak deniz tatbikatı gerçekleştirildi. Çin, Rusya ile Dünya Askerî Olimpiyatları'na katılırken, olimpiyatların bir kısmına da Rusya ilk defa ev sahipliği yaptı. İki ordu bu sene ayrıca, ortaklaşa bilgisayar destekli füze savunması tatbikatı yapacak.”


ABD Başkanı Donald Trump'ın Kasım ayında Çin'i ziyaret etmesi planlanıyor.

Sözcü Ren Guoqiang konuyla ilgili açıklamasında ise, son zamanlarda iki ülke liderlerinin diyaloğu ilerletmesi sayesinde, ABD ve Çin orduları arasında karşılıklı üst düzey ziyaret, mekanizma görüşmeleri, karşılıklı güven mekanizması inşası, profesyonel iletişim ve ortak tatbikat gibi konularda olumlu gelişmeler kaydedildiğini vurguladı.


İki taraf arasında sene içinde birçok kademede diyalog ve temas gerçekleştirilecek. Sözcü konuyla ilgili olarak şunları söyledi:


“ABD ile birlikte, karşılıklı saygı gösterme ve güveni derinleştirme, somut iletişime ve işbirliğine yoğunlaşma, fikir ayrılıklarını uygun şekilde kontrol etme gibi adımlarla ikili ilişkilerin gelişmesine pozitif yönde enerji katmaya hazırız.”


Sözcü son olarak, Çin'in uluslararası askeri işbirliğinde yeni bir platformu etkin şekilde yaratarak, yeni tip uluslararası ilişkilerin ve insanlık için kader birliğinin oluşmasını hızlandıracağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor