Xi'nin düşüncesi çağın ihtiyaçlarına bir yanıt niteliğinde

2017-10-26 20:35:05

  Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi kısa süre önce Beijing'de sona erdi. Kongre'de Xi Jinping'in “Yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm” düşüncesinin parti tüzüğüne dâhil edilmesi görüş birliğiyle onaylandı.


Tüm parti üyelerinin bu düşünceyi bilinçli bir şekilde ve kararlılıkla kavramaları ve hayata geçirmeleri gerektiğine işaret edilen Kongre'de, Xi'nin düşüncesinin devlet ve parti yapılandırmasında kullanılmasının önemine vurgu yapıldı.


ÇKP'nin önde gelen uzmanları, Çin'in gelişme yolunda yeni bir döneme girdiğine işaret ederek, Xi Jinping'in Çin'e özgü sosyalizm düşüncesinin partinin geleceğine ışık tuttuğunu savunuyor.


Temel çelişki değişti, yeni bir dönem başlıyor

ÇKP'nin daha önceki ulusal kongrelerine bakıldığında da, parti tüzüğündeki değişikliklerin, hep içinde bulunulan dönemin özelliklerini taşıdığı görülür. 19. Ulusal Kongre de bu yaklaşımı sürdürdü.


Çin'de iktidarını sürdüren ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde, Çin toplumunun temel çelişkisinin artık değiştiğine işaret edilerek, Çin'e özgü sosyalizmin yeni bir döneme girdiği değerlendirmesi yapıldı. 


19. Ulusal Kongre'de Genel Sekreter Xi Jinping'in "Çin'e özgü sosyalizmde yeni dönem" düşüncesi, Marksizm-Leninizm-Mao Zedong Düşüncesi, Deng Xiaoping Teorisi, Üç Temsil Düşüncesi, Bilimsel Kalkınma Yaklaşımı'yla birlikte, ÇKP'nin düşünce ve eylemlerine yön verecek kılavuz düşüncelerinden biri olarak belirlendi.


ÇKP Politika Araştırma Ofisi Başkan Yardımcısı Wang Xiaohui, yeni dönemin yeni görevler getirdiği gibi, yeni görevlerin de yeni bir teori doğurduğunu savunuyor.   Wang, Xi'nin düşüncesinin işte bu yeni ihtiyaç karşısında yaratıcı bir yanıt olduğunu vurguluyor:


“Girdiğimiz yeni dönemde, içeride ve dışarıda ciddi değişimler meydana geldi. Ülkemizin çeşitli alanlardaki çalışmalarında hızlı gelişmeler oldu. Tüm bunlar, Xi'nin yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesini doğurdu. Bu düşünce, parti ve devletin uygulamalarında karşı karşıya bulunulan konuları aydınlatıyor. Bir başka deyişle, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizmin ne şekilde olacağı sorusuna yanıt getirmiş oldu.”


18. Ulusal Kongre'den bu yana geçen 5 yılda, ÇKP çeşitli zorlukların üstesinden gelerek bugünkü başarılara imza attı.


Bin 500'den fazla reform önlemi uygulandı. Reformlar kapsamlı şekilde uygulandı ve atılım niteliğinde ilerlemeler kaydedildi. Küresel ekonomik canlanmanın yetersiz olduğu ve küresel sorunların ciddiyetini koruduğu bir dönemde, Çin girdiği sınavları başarıyla geçmeyi bildi.


Bunun temel nedeni, Xi Jinping'in ifade ettiği, ÇKP'nin çağın gereksinimlerini karşılayarak Çin'e özgü sosyalizm düşüncesini yaratması.


ÇKP Politika Araştırma Ofisi Başkan Yardımcısı Wang Xiaohui, Xi'nin düşüncesinin birçok yenilik barındırdığına işaret ederek, bu düşüncenin Çin'e özgü sosyalizm anlayışına bilimsel unsurlar kattığını belirtti:


“Xi Jinping bir dizi yenilik getirerek yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizmin genel hedefleri, görevleri ve genel çizgisi, stratejik düzeni, dış ortamı ve siyasi garantisi gibi önemli noktaları ortaya koydu, böylece Çin'e özgü sosyalizm anlayışını zenginleştirdi.”


19. Ulusal Kongre'nde yeni dönemde rehberlik düşüncesi kesinleştirildi, ÇKP'nin tarihi misyonu ve parti yapılandırma ihtiyaçları belirlendi.


ÇKP Merkez Komitesi Merkezi Disiplin Komisyonu'nun Kamu Mülkiyet Yönetim ve Denetim Kurulu temsilcisi Jiang Jinquan, önümüzdeki günlerde parti yapılandırmasından siyaset yapılandırmasına ağırlık verileceğine işaret ederek, böylece temiz parti kampanyasını kararlılıkla yürüteceklerini kaydetti:


“19. Ulusal Kongre'de belirlenen genel çizgi doğrultusunda, partide siyaset yapılandırmasına ağırlık verilecek. Partide siyaset yapılandırması, düşünce yapılandırması, disiplin yapılandırmasına önem verilecek. Bu çalışmaların her birinde sistem yapılandırmasına ağırlık verilecek. Yolsuzlukla mücadele derinlemesine yürütülecek. ÇKP'yi, halkın içten desteğini alan, kendini yenileyen, çeşitli meydan okumaların üstesinden gelebilen enerjik bir Marksist parti haline getireceğiz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor