Xi'nin konuşması Çin'de geniş çevrelerde yankı uyandırdı

2017-10-26 11:50:10 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi 1. Genel Kurulu'nda, dün Xi Jinping önderliğindeki partinin yeni lider kadrosu seçildi.


ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, seçimin ardından düzenlenen basın toplantısında, yeni seçilen ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi Üyeleri'ni tanıttı ve önümüzdeki beş sene boyunca Çin'de yaşanacak gelişmelerin yönünü anlattı. Xi Jinping'in konuşması, Çinli ve yabancı uzmanlar arasında büyük takdir kazandı.


ABD Kuhn Fonu Başkanı Robert Lawrance Kuhn, Xi Jinping'in konuşmasında, yalın dillerle kongreyi özetlemesi sayesinde kongrede ortaya koyulan stratejik hedefleri net bir şekilde anladığını belirtti.


Kuhn, kongrede, Xi Jinping'in ileri sürdüğü “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm” düşüncesi, Kuşak ve Yol ve arz yanlı yapısal reform gibi önemli stratejik uygulamaların ÇKP'nin tüzüğüne dahil edilmesinin “iki ayrı 100 yıllık” hedefe ulaşılması için büyük önem taşıdığına işaret etti.


Kuhn ayrıca, yeni seçilen ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi Üyeleri'nin de güçlü bir lider kadrosu oluşturduğunu ve kendisinin Çin'in gelişmesine tam güven beslediğini söyledi.


Hong Kong'dan Beijing'e yeni gelen İsrail merkezli Infinity Yatırım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Amir Gal Or ise, Çin'in lider kadrosunun istikrarlı bir şekilde değiştiğini gözlemlediğini dile getirdi.


Amir Gal Or, Çin tarafından ileri sürülen “insanlığın kader ortaklığı” düşüncesinin, uluslararası toplumda geniş şekilde kabul edilmesini beklediğini vurguladı.


Amir Gal Or, Çin'in uluslararası arenada daha önemli rol oynayacağına ve dünya halklarına daha fazla fayda sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.


Çin Savunma Üniversitesi'nden Tao, Xi Jinping'in konuşmasından, halkın küçük kaygılarının, partide büyük kaygılar olarak algılandığının ve halkın daha iyi bir yaşam arzusunun partinin öncelikli bir hedef olarak gördüğünün anlaşıldığını söyledi.


Tao, Xi Jinping'in çekirdiğindeki ÇKP liderliğinde, gelecekte Çin'in mutlaka daha güzel, müreffeh, zengin ve güçlü olacağını, ayrıca halkın yaşam kalitesinin daha da yükseleceğini belirtti.


Demiryolu çalışanı Song Tingting ise, ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping'in ifade ettiği “Çin rüyası”nın aslında herkesin rüyasının bir birleşimi olduğunun altını çizdi.


Song, üzerine düşen görevi yerine getirerek, Çin rüyasının gerçekleştirilmesine katkıda bulunacağını kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor