Çin'in yeni lider kadrosu iş başında

2017-10-25 19:17:45

    Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi ilk genel kurul toplantısını bugün başkent Beijing'de yaptı.

    Toplantıda, partinin en üst düzey lider kadrosu olan Merkez Komite Siyasi Bürosu Daimi Komite Üyeleri seçildi.

    Parti'nin en güçlü siyasi organındaki 7 isim, başta Genel Sekreter ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping olmak üzere Li Keqiang, Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji ve Han Zheng'den oluşuyor.

Xi Jinping Düşüncesi Parti Tüzüğü'ne girdi

   Xi Jinping yaptığı açıklamada, yeni dönem lider kadrosunun sorumluluklarını etkin şekilde yerine getirerek, çalışmaları yürütmek için tüm olanakları kullanacağını söyledi.Xi,  halkın kendilerine yüklediği misyonu yerine getireceklerini kaydederek, yeni dönem hedeflerini açıkladı.

Xi Jinping bugünkü toplantıda yeni dönem ÇKP Merkez Komite Genel Sekreterliği'ne yeniden seçildi. Xi, yeni seçilen Siyasi Büro Daimi Komite Üyeleri adına şunları söyledi:

“ÇKP 19. Merkez Komitesi'nin ilk genel kurul toplantısında yeni dönem lider kadrosu seçildi. Şahsım, yeniden genel sekreterliğe seçildim. Bu, benim için bir takdir, bir teşvik ve elbette büyük bir sorumluluktur. Partinin yeni dönem lider kadrosu adına, tüm parti yoldaşlarının bize duyduğu güvenden dolayı teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Sorumluluklarımızı etkin şekilde yerine getirmek için tüm olanakları kullanacağız. ”

   Dün sona eren ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde, Çin'e özgün sosyalizmin yeni bir döneme girdiği yönünde, son derece önemli bir stratejik değerlendirme yapıldı. Xi Jinping'in “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm” düşüncesi, parti tüzüğüne de eklendi.

Kongrede ayrıca, Çin'in gelişmesinin önümüzdeki 5 yıla dönük genel çizgisi belirlendi.  Xi Jinping bu konuda şunları kaydetti:

 “Yoğun ve uzun soluklu çabalarımız sayesinde, Çin'e özgün sosyalizm yeni bir döneme girdi. Yeni dönemde bizim yeni bir çehremiz olmalı, yeni başarılar kaydetmeliyiz. ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nden 20. Ulusal Kongre'ye kadar geçecek 5 yıl, çift yüzyıl hedeflerinin tarihî kesişme dönemi olacak. Yani birinci yüzyıl hedefimize ulaştığımızda, ikinci yüzyıl hedefinin başlangıcında olacağız. Bu hedefler doğrultusunda çalışmalarımızın genel çizgisini belirlemeliyiz.”

Çin'i önemli yıldönümleri bekliyor…

  2018 yılı, reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40'ıncı yıldönümü. 2019 yılıysa Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. kuruluş yıldönümü. 2021 yılı ise ÇKP'nin 100. kuruluş yıldönümü.

   Xi Jinping, reform ve dışa açılmanın, çağdaş Çin'in kaderini tayin eden kritik bir adım olduğuna işaret etti.

   Çin'in reform ve dışa açılmayı kararlılıkla derinleştireceğini, yeni gelişme düşüncesiyle tüm çalışmalarını ileriye götüreceğini belirten Xi, orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması için tüm parti ve devlet organlarının gücünü seferber edeceklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor