“Çin, iyi ekolojiye sahip bir ülke olacak”

2017-10-24 12:08:18 CRI

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi bugün sona eriyor. Kongrenin açılış töreninde sunulan raporda, “ekolojik uygarlık” ifadesi 12 kez dile getirildi. Kongreye katılan delegelerden Çin  Merkezi Maliye ve Ekonomi Liderlik Grubu Ofisi Başkan Yardımcısı Yang Weimin ile Çevre Koruma Bakanı Li Ganjie, dün basın mensuplarına Çin'in ekolojik uygarlık inşası hakkında bilgi verdi.


Çin'de son yılların en popüler ifadelerinden biri “yeşil gelişim”, Çin'in sosyal ve ekonomik gelişmelerinin her alanına yansıtılıyor.


Çevre Koruma Bakanı Li Ganjie, geçen beş sene boyunca, Çin'in ekolojik uygarlık inşasında tarihte eşine rastlanmayan başarılar kaydedildiğini belirtti.


Li Ganjie, öncelikle ekolojik uygarlık inşasına yönelik anlayışın derinleştirildiğini ifade etti. Kirliliği çözme kuvvetinin güçlendirildiğini ve bu alanda yoğun politikalar çıkartıldığını ifade eden Li, denetim ve yönetimin güçlendirilmesinin yanı sıra, çevre kalitesinin de hızla iyileştirildiğini söyledi.


Li, geçen beş sene içinde hava, su ve toprak kirliliklerine karşı üç büyük eylem planının ortaya koyulduğuna ve ekolojik uygarlık ile çevre korumaya ilişkin 40'tan fazla reform planı ileri sürüldüğüne işaret etti.


Li, Çin'in yurtiçindeki çevre sorunlarını çözmenin yanı sıra, küresel çevre yönetişimine de etkin şekilde katıldığını dile getirdi.


Şu ana kadar Çin'in ekolojik çevreye ilişkin 30'dan fazla çok taraflı antlaşma ile protokole katıldığının altını çizen Li, Çin'in ayrıca iklim değişikliğini göğüslemeyi hedefleyen uluslararası işbirliğinde de önemli rol oynadığını ve küresel ekolojik uygarlık inşasına büyük katkılarda bulunduğunu kaydetti.


ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde ekolojik uygarlık sistemi reformu da gündeme geldi. Çin  Merkezi Maliye ve Ekonomi Liderlik Grubu Ofisi Başkan Yardımcısı Yang Weimin, Çin'in ekolojik uygarlık sistemi reformunun ekonomik sistem reformuyla kıyaslandığında görece daha geride kaldığını bildirdi.


Yang Weimin, bazı tedbirlerin uygulanması için uluslararası arenada örnek bulunamadığını, bu nedenle Çin'in bir an önce sistemdeki eksikliği doldurması gerektiğine dikkat çekti.


Çevre koruma ve çevre ıslahında, farklı birimlerin görevlerinin birbirine karışması sorununun henüz kökten çözülemediğini dile getiren Yang, son yıllarda hükümetin denetim ve yönetiminin güçlenmiş olmasına rağmen, piyasa mekanizmasının rolünün yeterince yerine getirilemediğini; bu nedenle teşvik mekanizmasının iyileştirilmesinin beklendiğini ifade etti.


Raporda, insan ile doğanın uyumlu şekilde bir arada yaşamasının, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizmin gelişiminin temel ilkesi olacağı belirtildi.


Raporda aynı zamanda, ekolojik uygarlık inşasının, Çin ulusunun sürdürülebilir gelişmesine ilişkin bin yıllık büyük plan olarak görüldüğü ve insan ile doğanın bir can birliği oluşturduğu dile getirildi.


İnşa edilecek modernizasyonun, insan ile doğanın uyumlu şekilde yaşamasının bir modernizasyonu olduğu vurgulanan raporda, halkın daha iyi bir ekolojik çevreye yönelik arzularının karşılanması için de ekolojik ortamın kalitesinin arttırılması gerektiği ifade edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor