Xi'nin raporu vatandaşlara güven verdi

2017-10-23 11:48:38 CRI

ÇKP Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in ÇKP'nin 19.Ulusal Kongresi'nin açılışında sunduğu rapor, ülkede son günlerin en önemli gündem maddesi haline geldi. Rapor, geniş kitlelerde güven duygusu yaratarak, büyük takdir kazandı.


Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nde sunulan raporda, halkın yaşam koşullarının iyileştirileceği, toplum yönetiminin güçlendirileceği ve halkın çıkarlarının her şeyin üstünde tutulacağı bildirildi. Raporda ayrıca, reform ve gelişme sonuçlarından daha çok insanın adil şekilde faydalanmasının sağlanacağı ve bütün vatandaşların birlikte zenginleşme hedefine durmadan ilerleyeceği belirtildi.


Çin'in Hebei eyaletindeki Nanyangbu köyünde bulunan bir huzurevinde, köy sakinlerinin “en güzel köy doktoru” dediği Liu Guifang, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde sunulan raporun kendisini geleceğe dair umutlandırdığını dile getirdi. Liu Guifang, raporda, halkın kazanma, mutluluk ve güvenlik duygularının daha da arttırılacağının ve sürdürülebilir hale getirileceğinin ifade edilmesinden dolayı geleceğe tam güven beslediğini söyledi.


Liu, küçük ölçekli sağlık kuruluşunda görevli bir doktor olarak, huzurevinde yaşayan yaşlılara daha fazla mutluluk sağlamak için çaba harcayacağını ifade etti.


Huzurevi sakinlerinden Ji Lishan ise, emeklilik maaşının her sene artmakta olduğunun altını çizdi. Ji Lishan, sağlık ile sosyal güvenlik sistemlerinin sürekli iyileştiğini ve yaşlıların reform sonuçlarından faydalandığını kaydetti.


Toprak, köylülerin hayatında büyük öneme sahip. Hu'nan eyaletinin Xifu köyünde yaşayan Wang Maocun, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde sunulan raporun, onun gibi köylüyü bir hayli rahatlattığını bildirdi.


Wang, raporda “arazi sözleşmesi sistemi”nin istikrarlı bir politika olduğunun ve uzun bir süre daha değişmeyeceğinin belirtildiğini aktardı. Kontratın, süresi dolduktan sonra tekrar 30 sene daha uzatılabildiğine dikkat çeken Wang, bu durumun köylüleri çok rahatlattığını dile getirdi.


ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde sunulan raporda, yoksullukla mücadelede zafere ulaşmak amacıyla “parti, ülke ve toplumun bütün güçlerinin birleştirileceğinin” vurgulandığı kısım, yoksul bölgelerde yaşayan insanlara güven aşıladı.


Yunnan eyaletinin Ludian ilçesi, daha önce bölgede meydana gelen deprem felaketinden ciddi şekilde etkilenmişti ve üç yıllık çabaların ardından ilçedeki durum tamamen değiştirilmişti.


ÇKP Ludian İlçesi Longtoushan Kasabası Komitesi Sekreteri Li Shanyun, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde ileri sürülen kalkınma planı sayesinde kasabanın bir an önce orta hali refaha kavuşacağına inandıklarını ifade etti.


Raporda ayrıca, iş gücü ve yetenekli insanların başka bölgelere göçüne ilişkin engellerin kaldırılacağına ve daha düzenli bir gelir dağılımının sağlanacağına işaret edildi.


Zhejiang Üniversitesi'nde 4. sınıf okuyan Xu Yiqi, istihdam ortamının daha da iyileştirileceğine inandığını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor