Dünyadan Çin'in başarılarına övgü

2017-10-19 11:27:29 CRI

Dünyadan Çin'in başarılarına övgü

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi dün Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda başladı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, “Orta halli refah toplumu inşasını gerçekleştirmek, yeni çağda Çin'e özgü sosyalizm inşasında zafer elde etmek” başlıklı bir rapor sundu.

Xi, 18. Kongre'den bu yana yürütülen çalışmaları değerlendirerek, geçen 5 yılda reform ve dışa açılma ile sosyalist modernizasyon inşasında büyük başarılar elde edildiğini, Parti ve devletin çalışmalarında yeni bir çehre yaratıldığını belirtti.

ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ni takip eden dünya ülkelerinden siyasetçiler, aydınlar ve basın kuruluşları, geçen 5 yılda sıra dışı başarılar elde eden Çin'in, küresel sorunların çözümü için “Çin zekâsı” ve “Çin taslağı”nı sunduğu görüşünde.

Uzmanlara göre, Çin'in başarılarının arkasında ÇKP liderliğinde Çin'e uygun kalkınma yolunda ısrar edilmesine var; bunun gelecekte de izlenmesi gereken doğru yön olduğu savunuluyor.

Yabancı davetlilerden övgü: Çin fevkalade büyük işler başardı

Çin'i izleyen uzmanlar, Çin'in ekonomik inşa, reformu derinleştirme, ÇKP'yi disiplinle güçlendirme, halkın yaşam koşullarını iyileştirme gibi alanlarda dikkat çekici başarılar elde ettiğine işaret ediyor.

Hindistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Sitaram Yechury, Çin liderinin ülkenin kalkınma stratejisini ayarlayıp ekonomik büyüme hedefinin gerçekleşmesini sağladığını, bunun fevkalade büyük bir başarı olduğunu dile getirdi.

Çin'in yoksullukla mücadele ve kentleşme alanlarındaki başarılarını değerlendiren Mısır eski başbakanı Essam Şeref, bu başarıların, “Çin rüyasının esas içeriği” olduğunu ifade etti. Şeref, “yoksullukla mücadele ve kentleşme sürecinin hızlanması, Çin ekonomisinin dengeli şekilde geliştiğini ve halka fayda getirdiğini gösteriyor.” diye konuştu.

Çin'deki yolsuzlukla mücadeleyi değerlendiren Sırbistan Cumhurbaşkanı ve İlerleme Partisi Genel Sekreteri Aleksandar Vucic, ÇKP'nin Parti'yi sıkı disiplinle güçlendirme ve yolsuzlukla mücadele çabalarının, ilerlemenin önkoşulu olduğunu ve Parti'yi sıkı disiplinle güçlendirme ilkesinin ÇKP'nin liderliğine de güç kattığını söyledi.

İngiltere'deki 48 Group Club'ın başkanı Stephen Perry, Çin liderlerinin yolsuzlukla kararlılıkla mücadele etmesinin ÇKP Merkez Komitesi'nin kendini yenileme ve durmadan ilerleme kararlılığının simgesi olduğuna dikkat çekti.

Çin zekâsı: Dünyaya katkı genel kabul görüyor

Xi Jinping, sunduğu raporda, Çin halkının refahı için çalışan ÇKP'nin aynı zamanda insanlığın ilerleme davası için mücadele eden bir siyasi parti olduğunu ve insanlığa daha büyük katkı yapmayı kendi misyonu olarak gördüğünü açıkladı.

Çin'i ve ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ni izleyen yabancı uzmanlar, Çin'in daha özgüvenle uluslararası arenanın merkezine yaklaştığını, insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma ve Kuşak ve Yol girişimini inşa etme gibi önerilerle dünyanın kalkınması için “Çin taslağı” sunduğunu vurguladılar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor