19. Kongre'nin açılışında Xi'den önemli mesajlar

2017-10-18 14:46:17 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi bugün Beijing'de başladı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping törende 18. Ulusal Kongre adına rapor sundu.

Xi, Çin'e özgü sosyalizmde yeni bir döneme girildiğini, bu dönemin Çin'in gelişmesinde yeni bir konuma işaret ettiğini belirtti.

ÇKP, “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi”nin kılavuzluğunda halka liderlik ederek, orta halli refah toplumu inşasını tamamlayacak, yüzyılımızın ortasına kadar Çin müreffeh, güçlü, demokratik, medeni, uyumlu ve güzel bir sosyalist modern ülke haline getirilecek, Çin milletinin yeniden kalkınma rüyası gerçekleştirilecek.

Çin'de ve dünyada derin değişimler meydana gelirken, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'in iktidar partisi ÇKP'nin gelecekteki iktidar planı dünyanın ilgi odağı.

ÇKP liderliğinin merkezinde yer alan Xi Jinping, 19. Ulusal Kongre'nin amacını şöyle açıkladı: ses 1

“Kongrenin ana teması, asıl irademizi ve misyonumuzu unutmamak, Çin'e özgü sosyalizm bayrağını yükseltmek, orta halli refah toplumu inşasını kapsamlı şekilde tamamlamak, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm inşasında büyük zaferler kazanmak, Çin milletinin yeniden kalkınmasını öngören Çin rüyasını gerçekleştirmek için çaba harcamak.”

Xi, ÇKP'nin geçen 5 yılda parti yönetimini güçlendirerek, bir dizi yönetim yaklaşımı ortaya koyduğunu belirtti.

Çin'in gayri safi yurt içi hasılası 80 trilyon yuna (yaklaşık 12 trilyon dolar) ulaşarak ülkenin dünya ekonomisine katkı oranı yüzde 30'u aştı.

Şehir ve kasabalarda yıllık ortalama 13 milyondan fazla iş olanağı sağlandı, 60 milyondan fazla nüfus yoksulluktan kurtarıldı. Çin, reformu derinleştirerek, çeşitli alanlarda ilerleme kaydetti.

Çin'deki değişimi değerlendiren Xi, Çin'in gelişmesinde yeni bir döneme girildiğine dikkat çekti.

ÇKP'nin 30 yıl önce düzenlenen 12. Ulusal Kongresi'nde ilk kez Çin'e özgü sosyalizm inşası düşüncesi ortaya konmuştu. Bu düşünce, ÇKP'nin reform ve dışa açılma politikasını uygularken takip ettiği bir düşüncedir.

19. Ulusal Kongre'de sunulan raporda belirlenen, Çin'e özgü sosyalizmin yeni bir döneme girdiği yaklaşımı, daha önceki düşüncenin devamı ve yenilenmesi kabul ediliyor.

Rapora göre, Marksizm'in Çin'deki koşullarla birleşmesinin yeni sonucu ve Çin milletinin yeniden kalınmasını gerçekleştirmenin kılavuzu olarak, “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi” ÇKP ve Çin halkı tarafından kararlılıkla izlenecek.

Bahsi geçen düşüncede, Çin'e özgü sosyalizm davasının genel planı, reformu derinleştirmenin genel hedefleri, hukukun üstünlüğünü koruma ve dünyanın en iyi ordusunu inşa etme hedeflerini açık şekilde ifade edildi.

Çin'in dış politikası bakımından yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması için çaba harcanacak.

ÇKP'nin liderliğinin, Çin'e özgü sosyalizmin en temel özelliği ve en büyük avantajı olduğu vurgulandı.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nde “İki ayrı 100 yıl” hedefi ortaya koyuldu. Buna göre, ÇKP'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2021 yılında orta halli refah toplumu inşasının tamamlanması ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2049 yılında Çin'in modern bir sosyalist ülke haline getirilmesi amaçlanıyor. Çin, ilk hedefi gerçekleştirmek üzere.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor