Çin'in başarıları Afrika ülkelerine örnek oluyor

2017-10-17 11:21:56

Çin'in başarıları Afrika ülkelerine örnek oluyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mart 2013'te Kongo Cumhuriyeti'ni ziyaret ettiğinde, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou-N'guesso'la birlikte Marien Ngouabi Üniversitesi'nde Çin'in yardımıyla kurulan kütüphanenin açılışını yapmış ve buradaki Konfüçyüs Enstitüsü'nü ziyaret etmişti.

Bu enstitünün hemen yanında Kongo Eğitim Bakanı'nın ofisi bulunuyor. Kongo Eğitim Bakanı Bruno Jean Richard Itoua, Cumhurbaşkanı Xi liderliğindeki Çin'in, Kongo Cumhuriyeti için örnek olduğu görüşünde.

Itoua, daha önce Kongo Ulusal Petrol Şirketi başkanlığı, enerji ve su işleri bakanlığı, bilimsel araştırma ve teknolojik inovasyon bakanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuş, defalarca Çin'i ziyaret etmiş ve Çin cumhurbaşkanıyla görüşmüş bir deneyimli bir isim.

İtoua, Mart 2013'te Xi Jinping ve Denis Sassou-N'guesso'nun Marien Ngouabi Üniversitesi'ne giderek açılış törenine bizzat katılmalarının büyük anlam taşıdığını kaydetti:

“Bu sadece üniversitedeki en büyük kütüphane değil, ülkemizdeki en büyük kütüphane. Kütüphane içinde yer alan Konfüçyüs Enstitüsü ise kütüphane ve üniversitenin simgesi. Cumhurbaşkanı Xi, göreve başladıktan sonra ilk dış gezisini Afrika'ya yaptı. Xi'nin ilk dış gezisinde Kongo'da kütüphane açılışına katılması, eğitimin gelişmekte olan ülkeler için önemini ve Çin'in Kongo'da eğitime verdiği desteği yansıtıyor.”

Çin, Afrika'da altyapı tesislerine büyük destek veriyor

Itoua, Xi yönetimindeki Çin'in siyasi ve ekonomik gelişmesini ve Çin-Afrika işbirliğini takdirle değerlendirdi: (ses2)

“Çin'deki siyasi sistem son derece istikrarlı, devlet kuruluşları çok iyi bir şekilde organize ediliyor. Bu bize iyi örnek oluyor. Çin-Afrika ilişkilerine büyük önem veren Xi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu, özellikle Güney Afrika Johannesburg Zirvesi kanalıyla, Afrika'daki altyapı tesislerine güçlü destek sağladı. Çin, dünyadaki en önemli işbirliği ortağımız konumunda. Cumhurbaşkanı Xi ve Çin'in desteğiyle, Çin'le işbirliğimizde büyük başarılar kaydedildi.”

Itoua, Kongo Cumhurbaşkanı Sassou'nun Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin daveti üzerine iki kez Çin'i ziyaret ettiğine, iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğinin son derece yoğun olduğuna işaret etti.

Itoua, ülkesinin de Çin'le benzer başarılara ulaşma hedefinde olduğunu belirterek şunları ekledi:

“Xi Jinping liderliğindeki Çin pek çok yeni başarılar elde etti. Bunlar Afrika ve tüm dünya için yeni bir çehre yarattı. Çin'i örnek alarak, Çin'in gerçekleştirdiği başarıları biz de gerçekleştirmeye çalışacağız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor