Ulusal Kongre delegeleri Beijing'e geliyor

2017-10-16 11:34:59 CRI

Beijing Başkent Uluslararası Havaalanında dün sabah saatlerinde hareketli dakikalar yaşandı. 19. Kongre'ye katılacak Beijing dışından gelen ilk heyeti taşıyan Air China'ya ait bir uçak sabah saat 9'da alana iniş yaptı.

“Beijing dışından şehre gelen ilk delegasyonuz. Kısa süre sonra Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'ne katılacağım, çok heyecanlıyım, çok gururluyum.” İç Moğolistan'dan gelen kadın öğretmen Li Fenge hislerini böyle dile getirdi.

Li “19. Ulusal Kongre, ÇKP tarihinde bir kilometre taşıdır” diye konuştu.

ÇKP 19. Ulusal Kongresi 18 Ekim'de Beijing'de başlayacak. Partinin 2 bin 200'den fazla delegesi bugün başkent Beijing'de toplanacak. Bu delegeler ÇKP'nin 4 buçuk milyondan fazla teşkilatının yanı sıra partinin 89 milyondan fazla üyesini temsil ediyor.

Bazı delegelerse başkente hızlı trenle gelmeyi tercih etti. 19. Ulusal Kongre'ye katılacak Shanxi heyetini taşıyan hızlı tren dün saat 11'de Beijing Batı Garı'na ulaştı.

“Taban teşkilatlarından gelen bir Parti üyesiyim, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden sonra, çekirdeğinde Xi Jinping olan ÇKP Merkez Komitesi'nin liderliğinde yürütülen çalışmaların sonucunu hissettim. Vatandaşların yaşam koşulları daha da iyileşirken, Parti kadroları ve vatandaşların vatana olan güveni arttı.” ÇKP Shanxi Eyaleti Yangquan Maden Ocağı Nangou Semti Komitesi Sekreteri Ren Hongmei, duygularını böyle ifade etti.

Guizhou, Fujian, Henan ve Liaoning... Ülkenin dört bir yanından delegeler Beijing'e geldi. Delegelerin en çok konuştuklarıysa, geçen ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana memleketlerinde yaşanan değişim.

“Başkente gelişimiz de, Çin'in gelişmesi de hızlandı”

“Artık her şey çok hızlı! Yaşadığım Mahuai köyünden eyaletimizin merkezi Guiyang'a otobüsle 7-8 saatte ancak gidilebiliyordu. Bu güzergâhta tüneller ve otoban inşa edildikten sonra yolculuk 2 buçuk saate kadar indi. Beijing'e gelişimiz de, Çin'in gelişmesi de hızlandı.”

Delege Deng Yingxiang, memleketinin ve ülkesinin yaşadığı değişimi bu şekilde açıklıyor. Beraberindeki köylülerle birlikte 13 yıllık sürede köyü dış dünyayla bağlayan bir tünel açmasıyla ünlenen Deng, ÇKP Guizhou Eyaleti Luodian İlçesi Mahuai Köyü Sekreteri.

Tibet Özerk Bölgesi Shannan kenti Naidong Bölgesi'ndeki bir karakol polisi Yao Chi memleketindeki değişiklikleri şöyle anlatıyor: “Son 5 yılda çevremizde büyük değişiklikler oldu, vatandaşların seyahatleri kolaylaştı, sağlık ve eğitim koşulları daha da iyileşti. Orta halli refah toplumu inşasının kapsamlı şekilde tamamlanmasına güvenle bakıyoruz, halkın yaşam koşulları daha güzel olacak. Bütün bunları ÇKP'nin liderliğine borçluyuz.”

ÇKP 19. Ulusal Kongre delegeleri, geçen 5 yılın ÇKP ve devletin gelişme sürecinde sıradışı bir dönem olduğunu, çekirdeğinde Xi Jinping olan ÇKP Merkez Komitesi'nin Parti ve halka liderlik yaparak, reform ve dışa açılma ile sosyalist modernleşme inşasında tarihsel başarılar elde edildiğini belirtti.

Delegeler Beijing'e gelmeden önce araştırmalar yaparak, Parti üyeleri ve sıradan vatandaşların görüş ve önerilerini dinledi, notlar aldı.

Çin Elektronik Teknoloji Şirket Grubu 38. Enstitüsü'nden Li Ying, halkın güzel bir yaşam beklentisinin ÇKP'nin mücadele hedefi olduğu görüşünde. Li, “Bütün vatandaşlar, her kamu davasının geliştirilmesi, eğitim, istihdam ve sosyal güvence gibi alanlarda sosyal eşitlik sağlanması, reformun sonuçlarının paylaşılması, mutluluk ve kazanım duygusunun sürekli artmasını ümit ediyor.” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor