Yabancı şirketler Çin'in geleceğinden umutlu

2017-10-12 12:04:49

Yabancı şirketler Çin'in geleceğinden umutlu

 General Electric, Ernest & Young, Mastercard ve Kollmorgen gibi Çin'de faaliyet gösteren yabancı şirketlerin sorumluları kısa süre önce verdikleri demeçlerde, geçen beş yılda Çin piyasasındaki olumlu değişikliği hissettiklerini ve Çin'in geleceğinden umutlu olduklarını belirttiler.


“Kuşak ve Yol” inisiyatifi, “Çin malı 2025” gibi öneri ve planların durmaksızın ilerletilmesiyle yabancı şirketlerin Çin ekonomisinden beklentileri de yükseldi.


Dünyanın önde gelen dijital sanayi şirketler grubu General Electiric'in (GE) Genel Müdür Yardımcısı ve Çin şubesi Genel Müdürü Duan Xiaoying, yaptığı açıklamada, Çin'deki iş ortamının iyileştiğini vurguladı. Çin'in çeşitli idari makamlarında bürokrasinin azaltıldığını, şirketlere yönelik hizmet platformu ve eşgüdümlü çalışma mekanizmasının kurulduğunu söyleyen Duan, bunların şirketinde maliyetlerin azalması ve verimliliğin yükseltilmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.


Duan Xiaoying, 2013 yılında Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'nin kurulmasından bu yana vergi, gümrük, denetim ve karantina gibi birçok alanda kolaylık gördüklerini söyleyerek, şunları ekledi:

“Eskisinden farklı olan, bürokrasinin azaltılması ve prosedürlerin kolaylaştırılmasıdır. Artık bu süreçte herhangi bir sorun çıktığı takdirde bize yardımcı olabilecek ilgili kişiler var. Dolayısıyla Asya-Pasifik operasyon ve dijital inovasyon merkezlerimizin kuruluş süreci son 3 yılda gelişti ve açılış prosedürleri birkaç ayda tamamlandı.”


Bu yıl, Çin'de serbest ticaret pilot bölgelerinin sayısı 4'ten 11'e yükseldi.


GE'nin faaliyetleri havacılık, elektrik, yenilenebilir enerji, tedavi gibi alanları kapsıyor. Duan Xiaoying, Çin'in dışa açılma çalışmalarının derinleşmesiyle birlikte Çin'deki işlerinin hızla büyüdüğüne dikkat çekti.


Geçen beş yılda alınan bir dizi politika ve önlem sayesinde yabancı sermayenin Çin'e girişi kolaylaştı ve adil bir rekabet ortamı yaratıldı. Çin Devlet Konseyi tarafından ocakta yayınlanan yabancı sermayenin çekilmesine dair 20 maddelik yönetmelikte hizmet, imalat ve madencilik gibi sektörler yabancı sermayeye daha da açıldı. Yönetmelikte, “Çin malı 2025” gibi projelerden yerli ve yabancı şirketlerin eşit yararlanması kararlaştırıldı.


E&Y: Çin'in hızla gelişmesiyle işlerimiz de büyüdü

Dünyanın dört büyük denetim ve danışmanlık şirketlerinden biri Ernest & Young'ın ortağı Alman Titus Von Dem Bongart, Çin'de 20 yıl çalıştı. 20 yılda Çin ekonomisinin hızla büyümesine tanık olduğunu ifade eden Titus, Ernest & Young'ın da aynı hızla büyüdüğünü ve özellikle son yıllarda Çin piyasasındaki gelişmelerin şirketine büyük fayda getirdiğini kaydetti.


“Ernest & Young'ın Çin'de geçen yılki performansından çok memnunuz. Çin'de yeni serbest ticaret bölgeleri kuruldu. Negatif listedeki madde sayısı sürekli azaltılıyor. Artık müşterilerimiz Çin piyasasına daha özgürce girebiliyor, biz de daha fazla müşteriye hizmet verebiliyoruz. Aynı zamanda daha fazla yabancı şirketin Çin'e girdiğini görüyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor