NBS: Çin yüzde 6,5'lik büyüme hedefine ulaşabilir

2017-10-11 11:46:30 CRI

NBS: Çin yüzde 6,5'lik büyüme hedefine ulaşabilir

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) Başkanı Ning Jizhe, geçen 5 yılda Çin ekonomisinin orta yüksek hızla büyümeyi koruduğunu, bu yıl yüzde 6,5 oranında büyüme hedefine ulaşmakta sorun olmayacağını belirtti.


NBS tarafından açıklanan verilere göre, Çin'in gayri safi milli hasılası her yıl 4 trilyon 400 milyar RMB artarak 2013-2016 döneminde ortalama yüzde 7,2 büyüdü. Aynı dönemde küresel büyüme yüzde 2,6 iken, gelişmekte olan ekonomilerin büyüme oranı yüzde 4 oldu. Ning Jizhe Çin Devlet Konseyi tarafından dün yapılan basın toplantısında Çin'in ekonomik gelişme yapısı hakkında şunları söyledi:


“Geçen yıllarda, yüzde 7,2'lik büyüme hızı, yüze 2'lik enflasyon, yüzde 5'lik işsizlik oranı kaydedildi. Hızlı büyüme, yüksek istihdam ve düşük emtia fiyatları elverişli bir gelişme ortamı yarattı. Bu, dünya genelinde nadir görülen bir başarı. ”


Çin birçok sektörde dünyanın ilkleri arasında

Ning Jizhe, Çin'in son 5 yılda kaydettiği gelişmeye dair bilgi verdi. Verilere göre, Çin'in gayri safi milli hasılası geçen yıl 2012'ye göre 1,32 kat artarak 74 trilyon yuanı buldu. Çin; tahıl, et, yer fıstığı, demir-çelik ve otomotiv gibi tarım ve endüstri sektörlerinin üretim miktarı ile dünyada birinci sırada yer alıyor. Hızlı tren ağının genişliği bakımından ise 23 bin kilometre ile dünyada birinci konumda. Çin, geçen eylül itibarıyla 3 trilyon 90 milyar dolarlık döviz rezervleri ile de bu alanda dünya birinciliği konumunu korudu.


Ning Jizhe son rakamların, Çin'in kapsamlı gücünü sürekli artırdığını ve uluslararası etkisini hayli yükselttiğini gösterdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:


“2016 yılında Çin'in gayri safi milli hasılası 11 trilyon 200 milyar ABD Doları'na ulaşarak dünya ekonomisinin yüzde 14,8'ini oluşturdu. Çin geçen sene de dünyanın ikinci büyük ekonomisi statüsünü korudu. 2013-2016 döneminde Çin, küresel büyümeye yüzde 30'luk katkıda bulundu. Çin'in katkısı ABD, Avro bölgesi ve Japonya'nın küresel ekonomik büyümeye katkılarının toplamını aştı.” 


Son 5 yılda, Çin'in ekonomik yapısında olumlu değişiklik meydana geldi. Arz yönlü yapısal reform derinleştirildi; inovasyon, ekonomik kalkınma potansiyelini ortaya çıkardı. 2016 yılında, Çin'in araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları 2012'ye kıyasla yüzde 52,5 artarak 1 trilyon 57 milyar RMB'yi buldu. Çin, bu oranla ABD'yi takip ederek dünyanın ikinci büyük Ar-Ge yatırımcısı oldu.


Kuantum iletişimi, hızlı tren, insanlı uzay uçuşu, Ay'ı keşif, radyo teleskopu, büyük uçak üretimi ve süper bilgisayar gibi çok sayıda sembolik anlam taşıyan bilimsel ve teknolojik ilerlemeler arka arkaya ortaya kondu. Çin'de yeni kayıt olan işletme sayısı da yılda yüzde 30 artıyor. Patent ve telif başvuruları ile bunların onaylanma oranı da oldukça yükseldi. Hizmet sektörünün milli ekonomideki payı yüzde 50 oldu. İç tüketim ekonomik büyümenin ana motoru haline geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor