Çin, afetleri önlemede küresel işbirliğini güçlendiriyor

2017-10-09 11:54:59

Çin, afetleri önlemede küresel işbirliğini güçlendiriyor

Çin Deprem İdaresi'nin Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan 41 ülke ile deprem ve afetleri önleme konusunda işbirliğini güçlendireceği bildirildi.


İdare'den yapılan açıklamada, Kuşak ve Yol ülkeleriyle işbirliğinin deprem izleme, afetlere önceden müdahale, acil kurtarma ve bilimsel araştırma konularını kapsadığı belirtildi.


İstatistiklere göre, yeryüzündeki sismik aktivite ve depremlerin çoğu Pasifik ile Alp-Himalaya deprem kuşaklarında meydana geliyor. İpek Yolu Ekonomik Kuşağı, Alp-Himalaya deprem kuşağından geçerken, Deniz İpek Yolu güzergâhındaki birçok ülke de Pasifik kıyılarında bulunuyor. Son yıllarda, Türkiye, Ermenistan, Endonezya, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerde meydana gelen büyük depremler 10 binlerce kişinin hayatını yitirmesine neden oldu.  


Çin Deprem İdaresi Bilim ve Teknoloji Dairesi Başkan Yardımcısı Wang Manda, Kuşak ve Yol güzergâhında yürütülen önemli altyapı tesisleri inşası ve diğer büyük projelerin depremden korunmasının girişim için önemli bir teminat olduğuna işaret etti. Wang Manda, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Şu ana kadar, Çin Deprem İdaresi Laos, Burma, Pakistan ve Endonezya gibi 4 ülke için 24 deprem ölçüm istasyonu ve 5 veri merkezi kurdu. Bu ülkeler için 100'den fazla teknisyen eğitildi. 2017 yılında, Nepal ve Laos'ta yeni deprem ölçüm istasyonları ve Çin-ASEAN deprem ve tsunami izleme sisteminin inşası başlatıldı. Proje kapsamında kurulacak 45 yeni istasyonla, hem adı geçen ülkelerin afetle mücadele kapasiteleri yükseltilecek, hem de Çin'in deprem ölçüm ağının, bu alanda küresel çalışmalara desteği artırılacak.”


Yer bilimi açısından bakıldığında, bölgedeki yıkıcı sismik yapıların çoğunun birkaç ülkeden geçtiği görülmekte. Sismik tektonik bölgelerin temel sorunlarını araştırma ve çözmede uluslararası işbirliği yapılması, Çin'in depremle mücadele çalışmalarına da büyük katkı sağlıyor.


Wang Manda, işbirliği projesi, eğitim ve personel değişimi gibi yöntemlerle Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerin temel deprem araştırma kapasitesinin yükseltildiğini belirterek şunları söyledi.

 “Çin ile Güneydoğu Asya'nın kesişen alanlarındaki deprem hareketlerini ve yeryüzü dinamiklerini araştırma projesi, depremlerin oluşum sebeplerini ve boyutlarını araştırmada ana içerik olarak görülüyor. Proje sayesinde, Tayland, Laos ve Burma ile birlikte Dien Bien Phu fay hattının son hareketlilik verilerini toplayarak Çin'deki depremlerin yapısı ve tektonik ortam üzerine fikir birliğimizi güçlendirdik. Aynı zamanda Nepal, Vietnam, Pakistan ve Laos gibi 10'dan fazla ülkeden 300 kişiye deprem izleme konusunda eğitim verdik. Malezya ve Kenya'ya da uzmanlar göndererek bu ülkelerde kurslar açtık.”

Wang Manda, Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerle deprem ve afetleri önleme işbirliğini güçlendireceklerini, depremle ortak mücadele kapasitesini artıracaklarını, böylece halkların yaşamını güvence altına alacaklarını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor