Tieshan Limanı, dışa açılma adımını hızlandıryor

2017-09-29 11:46:49 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Nisan ayında Guangxi eyaletinin Beihai kentinde bulunan Tieshan Limanı'nı ziyaret ettiği sırada, liman inşasının çok önemli olduğunu ve başarılı bir dışa açık liman ekonomisi inşa edilmesi gerektiğini söylemişti.


Xi Jinping, bu nedenle Tieshan Limanı altyapı tesisleri inşasını hızlandırarak, “birinci sınıf tesisler, birinci sınıf teknoloji, birinci sınıf yönetim ve birinci sınıf hizmet” hedefini ortaya koymuştu.


Tieshan Limanı yönetimi, dışa açılmak için Haziran ayında hükümetten gerekli izinleri aldı ve çalışmalara başladı.


Çin'in Malakka Boğazı'na en yakın limanı olma özelliğine sahip Tieshan, aynı zamanda ülkenin güneybatısında denize en yakın nokta.


Tieshan Limanı'nda şu an, kapasitesi 100 bin tonun üzerindeki gemiler için altı tane demir yeri bulunuyor ve limanın konteyner kapasitesi geçen sene 16 milyon tonun üzerine çıktı.


Konteyner kapasitesi, yılın ilk 8 ayında 12 milyon 164 bin 600 tona ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,98 arttı.


Tieshan Limanı, 100 milyon tonluk kapasite hedefine adım adım ilerliyor.


Cumhurbaşkanı Xi, Tieshan Limanı ziyaretinde, sahil bölgelerinin zenginleşmek için önce liman inşa etmesi gerektiğine işaret etti.


Tieshan Limanı, aradan geçen sürede altyapı tesisleri inşasına 3 milyar yuandan fazla sermaye yatırdı. Öte yandan, Haziran ayında Ulusal Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı'ndan izin alarak, resmen dışa açıldı.


Tieshan Limanı, Beibu Körfezi Ekonomik bölgesi'nin önemli bir parçası olma özelliğine sahip. Beibu Körfezi Limanı Limited Şirketi'nden edinilen bilgilere göre, Tieshan Limanı, dışa açılmasının ardından yabancı gemilerin giriş-çıkış işlemlerini daha da kolaylaştırdı ve gümrükten geçişi de daha da verimli hale getirdi.


Eskiden limanın geçici olarak dışa açıldığı zamanlarda, her bir gemi, 4 adet kontrolün ardından gümrükten geçiş yapabiliyordu ve bu işlem oldukça zahmetliydi. Yabancı gemiler, şimdi gümrükten hızlı bir şekilde geçebiliyor.


Cumhurbaşkanı'nın Tieshan Limanı inşasına yönelik büyük beklentisi, limandaki bütün çalışanlarda yeni hevesler uyandırdı. Herkes Tieshan Limanı'nın geleceğine dair tam güven besliyor.


Xi ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Tieshan Limanı'nın ilerleyen dönemlerde Beibu Körfezi Ekonomik Bölgesi'nin bel kemiği olacağına işaret etmişti. Bugün, dışa açılma adımını hızlandıran Tieshan Limanı, Beibu Körfezi Ekonomik Bölgesi'nin Kuşak ve Yol inşasına katılmasına büyük bir destek sağlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor