Zhengzhou-Avrupa Treni, İpek Yolu'nu canlandırıyor

2017-09-28 11:28:11 CRI

Eski zamanlarda Çin'den Avrupa'ya ürün götürülebilmesi için İpek Yolu'nda upuzun bir yolculuk kat edilmeliydi. Bu ticaret bugün Çin'den Almanya'ya trenle sadece 12 gün sürüyor.


Çin'in Zhengzhou kentinden Almanya'nın Hamburg kentine ulaşan Çin-Avrupa Treni, eski zamanlardaki insanlar için bir hayaldi.


Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2014'te Zhengzhou Uluslararası Kara Limanı'nı ziyaret ettiği sırada, Çin'i Avrupa'ya bağlayan trenlerin günden güne çoğalmasını beklediğini söylemişti. Zhengzhou Belediyesi, o günden bu yana söz konusu hedefe ulaşmak için sürekli çaba harcıyor. Henan eyaletinde yer alan Zhengzhou Uluslararası Kara Limanı, bugün Çin'in orta, doğu ve batı bölgeleri arasında bağlantı kuran önemli bir lojistik merkez haline gelmiş durumda ve uluslararası rekabet gücüne sahip bir dizi ünlü marka ve işletmeyi çekmeyi başardı. Limanın yük taşımacılığının yıllık kapasitesi 1 milyon 200 bin konteynere ulaştı.


Zhengzhou-Avrupa Treni de Çin ile Avrupa arasındaki yük taşımacılığında köprü rolü oynuyor.


12 gün süren Zhengzhou-Hamburg yolculuğu, 10 bin 214 kilometrelik uzunluğa sahip. Bu süre deniz yolundan 20 gün daha kısa. Ayrıca, demir yolu taşımacılığının maliyeti de deniz yolundan daha düşük.


Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Alashankou Sınır Kapısı'ndan çıkan Zhengzhou-Avrupa Treni, Kazakistan, Rusya, Belarus ve Polonya'dan geçerek, en son Almanya'nın Hamburg kentine ulaşıyor.


Zhengzhou Gümrüğü, dış ticaret için bir dizi kolay koşul yaratma konusunda çalışmalar yürütüyor. Örneğin, e-ticaret işlemlerinin basitleştirilmesi, gümrükten geçiş süresinin kısaltılması... Böylece Danimarka'dan domuz eti, Polonya'dan bira ve Belarus'tan süt gibi son kullanma tarihi kısa olan bazı ürünlerin de Çin piyasasına kolayca girmesi sağlanıyor.


Plana göre, Zhengzhou Uluslararası Kara Limanı, 2025-2040 yılları arasında Zhengzhou Havalimanı'yla bağlanarak, kara ve havayı kapsayan daha ileri seviyede ve daha verimli bir ulaşım sistemi oluşturulacak.


Böylece, yıllık taşımacılık kapasitesinin 3 milyon 800 bin konteynere ulaşması ve ticaretin Latin Amerika'ya kadar uzatılması hedefleniyor.


Çin, ticaret korumacılığının tersine; küreselleşmeyi gelecekteki gelişme yönü olarak görüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor