Pingtan: Fujian ile Taiwan arasında işbirliği penceresi

2017-09-27 20:58:17 CRI

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Kasım 2014'te incelemeler yapmak üzere Fujian eyaletinin Pingtan ilçesine gitti. Xi incelemeleri sırasında yaptığı bir konuşmada “Pingtan kapsamlı pilot bölgesi, Fujian eyaletinin Taiwan bölgesiyle işbirliğinin ve Çin'in dışa açılmasının penceresi konumundadır” ifadesini kullanmıştı.

Peki, geçen 3 yıl içinde Pingtan'da neler değişti?

Taiwan Boğazı'ndaki rüzgârın etkisiyle Pingtan'da yılda 80 günden fazla süre 8 dereceyi aşan kasırgalar olur. Son yıllarda Pingtan'da ağaçlandırma ve rüzgâr elektriği geliştirme gibi önlemlerle hem rüzgârın hızı düşürüldü hem de orman örtüsü ve yeşillendirme oranı artırıldı. Bununla birlikte altyapı tesisleri inşası ve ticaret ortamı iyileştirildi.

Ağustos 2016'da Çin Devlet Konseyi'nin Pingtan Uluslararası Turizm Adası İnşası'yla ilgili plan taslağını onaylamasından sonra, Pingtan Çin'de “deneme bölgesi+serbest ticaret bölgesi+uluslararası turizm adası” işlevlerini bir arada bulunduran kapsamlı bir pilot bölge haline geldi.

Fujian Serbest Ticaret Bölgesi'nin Pingtan semtinde 9 grup halinde 103 inovatif önlem alındı. Bunlardan 47'si, Çin'de ilk kez uygulandı. Bu önlemlerin çoğu ülke genelindeki çeşitli eyaletlerde yaygınlaştırıldı. Yönetim sistemi ve mekanizmasındaki inovasyon, Pingtan'da piyasanın canlılığını artırdı. Zamanın Pingtan kapsamlı deneme bölgesi ofisi başkan yardımcısı Zhuo Huabin şu bilgileri veriyor:

“Ticari işler kayıt sisteminde reformun uygulanmasından bu yana, kayıt yapan işletmelerin sayısı hızla arttı. Bir seferinde sadece bir hafta içinde kayıt yapan işletmelerin sayısı, daha önceki 20 yıl içindeki kayıt yapan işletmelerin sayısını aştı.”

Pingtan, Çin'in ana kesiminde Taiwan adasına en yakın nokta olarak Taiwan'daki Xinzhu ilçesine sadece 60 deniz mili mesafesinde yer alıyor. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi, bölgede inceleme yaptığı sırada, Pingtan kapsamlı pilot bölgesinin hem Fujian-Taiwan işbirliğinin penceresi hem de Çin'in dışa açılmasının penceresi olduğuna işaret etti. Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasında doğrudan deniz yolculuğunun açılmasıyla birlikte, Pingtan'dan gemiyle Taiwan adasına gitmek yaklaşık iki saatlik bir iş oldu.

Taiwan'dan kalifiye elemanların Pingtan'da iş kurmaları amacıyla, Pingtan'da yeni giren işletmelere yönelik ayrıcalıklı destek politikaları çıkarıldı. Pingtan'da kurulan Taiwan İş Kurma Merkezi'ne giren Zongren Bilimsel İnovasyon Şirketi, esas iş alanı entegre devre olan Taiwan sermayeli bir şirket. Şirketin yönetim kurulu başkanı Chen Mengbang'ın görüşleri şöyle:

“Pingtan'daki Taiwan İş Kurma Merkezi, bize kira muafiyeti uygulayarak maaş sübvansiyonu verdi. Öte yandan merkez, şirketimizin vergi ödeme oranı uyarınca, bize iş yaratma sübvansiyonu da dağıtıyor.”

2017 yılın Ağustos ayı itibariyle Pingtan'daki Taiwan İş Kurma Merkezi'ne yerleşmek için sözleşme imzalayan kuruluş sayısı 373'ü aştı. Bunlardan yüzde 50'si, Taiwan sermayeli işletmeler. Gümrükten geçiş kolaylığının artırılmasıyla birlikte, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki insan, lojistik ve bilgi etkileşimi gittikçe yoğunlaştırıldı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi, Pingtan incelemesinde yaptığı konuşmada, Pingtan'daki elverişli ekolojik ortamın korunması gerektiğini vurguladı. Pingtan kapsamlı pilot bölgesinde turizm geliştirme komitesi başkan yardımcısı Wu Jiehua şunları söyledi:  

“Son birkaç yıldır Genel Sekreter Xi Jinping'in verdiği talimat doğrultusunda kaynak ve ekoloji koruma çalışmalarına önem vermekteyiz. Bu temelde uluslararası turizm adası inşasında daha hızla ilerlemekteyiz.”

Günümüzde özgün doğal kültür kaynaklarına dayanan Pingtan'da iş kuran, ana kesimden ve Taiwan'dan gelen gençlerin sayısı artıyor.

Taiwan'dan Wang Meizhu, Pingtan ilçesine bağlı Beigang kasabasının rüyasındaki yurt olduğu için birkaç ay önce buraya yerleşmeye karar verdi. Wang, köyde bir kültürel yaratıcılık atölyesi kurdu.

Beigang köyüne gelen birisi, dağların eteğine inşa edilen koyun mavi renkli taş evlere rastlar. Bu evler, Taiwan Boğazı'nın iki yakasından gelen tasarımcılar tarafından yeniden tasarlanıp restore edildi, yenilik yapıldı. Yerel mimari özellikleri taşıyan ve pansiyon olarak kullanılan bu evler aynı zamanda modern atmosfere de sahip oldu.

Geçmişteki kasırgadan bugünkü “iş kurma rüzgarı”na kadar Pingtan, Fujian eyaletinin Taiwan bölgesiyle işbirliğinin yeni bir penceresine dönüşüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor