“Çin'de Değişimin 5 Yılı” sergisi başladı

2017-09-27 11:30:06 CRI

“Çin'de Değişimin 5 Yılı” sergisi şu günlerde Beijing Sergi Salonu'nda ziyaretçilerini bekliyor. Sergide, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'den bu yana geçen beş yıl boyunca Çin'de siyaset, ekonomi, kültür, toplum, ekolojik gelişim ve diplomasi gibi alanlarda kaydedilen başarılar sergileniyor. Kapılarını dün açan sergide, ilk gün çok sayıda ziyaretçi ağırlandı.


Serginin özellikle “Akıllı Dershane” bölümü ziyaretçilerin yoğun dikkatini çekiyor. Akıllı Dershane uygulaması sayesinde, internet bağlantısıyla, Beijing, Xinjiang ve Yunnan gibi bölgelerdeki okullar arasında bağlantı kurulup, ücra böglelereki çocukların Beijing'in kaliteli eğitim kaynaklarından faydalanması sağlandı.


Akıllı Dershane'den faydalanan ziyaretçiler arasında Beijing Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi gören Zhang Liqin de var. Zhang, geçtiğimiz beş yıl boyunca internetin hızla gelişmesiyle birlikte, uzaktan eğitim fırsatlarından faydalandığını söyledi. Zhang, şu an eğitim alanında yaşanan en büyük değişikliğin, internete dayalı eğitimin gittikçe yaygınlaşması olduğunu söyledi.


Banliyö bölgesinde de iyi bir eğitim görebildiğini dile getiren Zhang, böylece eğitim kuruluşlarının daha iyi platformlar sağlayabildiğini ve herkesin eğitim fırsatlarından eşit şekilde yararlanabildiğini söyledi.


Serginin “Sağlıklı Çin İnşası” bölümünde ise, 78 yaşındaki emekli öğretmen Bai Xuguang, kendisini en çok ilgilendiren sorunun sağlık olduğunu belirtti. Bai, geçen beş yılda sağlık konusundaki harcamalarının gittikçe azaldığını ve bu durumdan çok memnun olduğunu ifade etti.


Bai, şu an sağlık sigostası sistemine katıldığı için, sağlık masraflarının çok az olduğunu, dolayısıyla hayatının çok daha rahat olduğunu söyledi.


Geçtiğimiz beş yılda halkın yaşamıyla ilgili olarak kaydedilen başarılar, eğitim ve sağlık alanlarının yanında, gelir seviyesi, yoksullukla mücadele, istihdam ve konut gibi alanlarda da dikkat çekiyor.


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Bakanlığı'ndan üst düzey yetkili Gong Zhenzhi, eğitim konusunda 15 yaşın üzerindeki nüfusun ortalama eğitim süresinin yaklaşık 9,5 yıl olduğunu ve eğitim seviyesi bakımından Çin'in dünyada orta düzeye yükseldiğini belirtti.


Gong, ayrıca son beş yılda kişi başına düşen gelirin de yüzde 43,5 arttığını ve sağlık kaynaklarının zenginleşmesiyle birlikte Çinlilerin ortalama ömrünün de 76,34'e çıktığını ifade etti.


Serginin hukuk bölümünde ise, bir yapay zeka robotu ziyaretçilerin yoğun dikkatini çekiyor. Robot, hukuk alanında 5-6 bin adet soruya cevap vermenin yanı sıra, dava açanları da mahkemeye yönlendirebilme yeteneğine sahip. Çin'in hukuk alanında, geçen beş yıl boyunca insanlara kolaylık veren bir dizi tedbir alındı ve verimli sonuçlar elde edildi.


Son beş yılda günlük yaşantıdan diplomasiye, ekonomiden hukuka kadar çeşitli alanlarda kaydedilen başarılar, resimler, görüntüler ve modeller aracılığıyla sergide canlı bir şekilde gösteriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor