Xi'den güvenliğe dayalı ortak kader topluluğu çağrısı

2017-09-26 19:51:24

Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (İnterpol) yıllık toplantısı bugün Çin'in başkenti Beijing'de yapıldı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantının açılış töreninde yaptığı konuşmada, insanlığın tümünü kuşatan güvenlik fikrine dayalı ortak kader topluluğu oluşturmaları gerektiğini söyledi.


Xi ayrıca, uluslararası yasa uygulama ve güvenlik işbirliği konusunda Çin'in 4 maddelik önerisini açıkladı.


İnterpol yıllık toplantısına 158 ülke ve bölgenin yanı sıra, çok sayıda uluslararası örgütten temsilciler katıldı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantının açılış töreninde  yaptığı konuşmada, günümüzde dünyada tam anlamıyla barışın oluşturulamadığına işaret ederek, terörizm, örgütlü suçlar, sınır aşırı organize suçlar gibi küresel güvenlik sorunlarının ciddiyetini koruduğunu vurguladı.


Xi, tüm dünya ülkelerinin ortak meydan okumalarla karşı karşıya bulunduklarına dikkat çekti ve şunları ekledi:


“Günümüzde güvenlik sorunları birbirine bağlı, bu sorunlar sınır ötesi olma ve çeşitlilik gibi özellikler taşıyor. Güvenlik sorunları insanoğlunun geleceğini belirleyen kritik konulardır. Sulh ve gelişme istiyorsanız, öncelikle istikrar ve güvenliği sağlamalısınız. Bu nedenle Çin, diğer ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte, işbirliği, inovasyon, hukuk ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda emniyet işleri ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirmeye, böylece genel güvenliğe dayalı ortak kader topluluğu oluşturmaya hazır.” 


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, uluslararası hukuk kurallarının uygulanması ve güvenlik işbirliğinin pekiştirilmesi için 4 maddelik öneride bulundu.


Xi, ortak çaba, reform ve inovasyon, hukuk temelinde yönetim ve çifte kazanç ilkeleri temelinde hareket edilmesi gerektiğini söyledi.


Tüm dünya ülkelerinin ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı sürdürülebilir küresel güvenlik konseptini benimsemeleri gerektiğine dikkat çeken Xi, dünya halklarına kalıcı ve uzun vadeli güvenlik ortamı sağlamaları çağrısı yaptı.


Küresel yönetim sisteminde reform çağrısı yapan Xi, sosyal yönetimin hukuk temelinde sistemli, bilimsel, akıllı bir mekanizma haline getirilmesi gerektiğini kaydetti. BM tüzüğü ve İnterpol kuralları doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Xi, sınır ötesi organize suç ve rüşvetle mücadele anlaşmalarının titizlikle hayata geçirilmesi, küresel düzenin adil ve rasyonel, olmasının sağlanması gerektiğini söyledi.


Çıkar  ve adalet konseptinin oluşturulmasının önemine değinen Xi, büyük devletlerin güvenlik ve gelişme konularında az gelişmiş ülkelere destek sağlamaları gerektiğini belirtti.


Xi Jinping, Çin hükümetinin son yıllarda “güvenli Çin” kampanyasını hızlandırdığına işaret ederek, devletin hukuk temelinde yönetilmesini  ilerlettiklerini, sosyal yönetim sistemini daha sağlıklı hale getirdiklerini ve yönetim kapasitesinin çağdaşlaştırılması için çaba harcadıklarını bildirdi:


“Halka güvenli ve istikrarlı bir yaşam ortamı sunmak, Çin'in yönetim önceliği. Günümüzde Çin toplumu huzur içinde, halkın yaşamı daha düzenli, gün geçtikçe daha fazla kişi, Çin'in dünyanın en güvenli ülkesi olduğunu görüyor. Bu da Çin'in dünya güvenliğine sağladığı bir katkıdır. Çin kendi işlerini yürütürken, sorumluluklarını da yerine getirdi, uluslararası hukuk uygulama ve küresel güvenlik yönetimine aktif katıldı. Çin aynı zamanda diğer ülkelerle güvenlik yönetiminde deneyim paylaşımına, küresel güvenlik yönetimi için destek sağlamaya devam edecek.”


Xi Jinping açılış töreninde yaptığı konuşmada, İnterpol'ün çalışmalarına destek boyutunu genişleteceklerini belirterek, İnterpol'ün her yıl terörizmle mücadele, örgütlü suç ve yeni tip organize suçlara karşı küresel ortak operasyon fikrini desteklediklerini belirtti. Xi, İnterpol'ün küresel etkisini artırmasını da istedi:


“İnsanoğlunun geleceği parlak. Ancak, hedefe ulaşmak için ortak adım atmamız lazım. Hiç zorluk olmadan barış ve gelişme yolu olmaz. Ortak kader topluluğu bir gecede oluşturulamaz. Çin diğer ülkelerle birlikte, küresel güvenlik yönetimine katılmaya, dünya barışı ve gelişmesi için önemli katkılar sağlamaya devam edecektir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor